Behavioral Neuroscience: dzięki macierzyństwu rośnie mózg

Świeżo upieczonym mamom w ciągu kilku miesięcy powiększają się struktury mózgu odpowiedzialne za motywację, emocje i zachowania opiekuńcze - wynika z publikacji w Behavioral Neuroscience.

Największy wzrost odnotowano u kobiet, które były najbardziej zachwycone swoim dzieckiem i macierzyństwem.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale we współpracy z kolegami z innych uczelni w USA przeprowadzili badania w grupie 19 kobiet, które urodziły dziecko w szpitalu uniwersyteckim – w 10 przypadkach chłopca, a w dziewięciu dziewczynkę. 

Średnia wieku mam wyniosła nieco ponad 33 lata. Wszystkie kształciły się średnio przez 18 lat, wszystkie karmiły piersią, niemal połowa z nich miała już starsze dziecko i u żadnej nie zaobserwowano poważnej depresji poporodowej. 

Kobiety poproszono, by z listy przymiotników wybrały słowa najlepiej opisujące ich dziecko oraz doświadczenia związane z byciem mamą. Wśród pozytywnych słów na temat malucha znalazły się m.in. piękne, idealne, doskonałe, wyjątkowe, a na temat macierzyństwa – szczęśliwa, zadowolona, dumna. 

Mamom dwukrotnie wykonano badanie mózgu z użyciem rezonansu magnetycznego o dużej rozdzielczości – między drugim a czwartym tygodniem oraz między trzecim i czwartym miesiącem po porodzie. 

Porównując uzyskane w ten sposób obrazy, naukowcy zaobserwowali, że wraz z upływem czasu zwiększyła się objętość istoty szarej w kilku obszarach mózgu. Znalazły się wśród nich struktury tzw. śródmózgowia – podwzgórze, jądro migdałowate i substancja czarna ‒ które odgrywają ważną rolę m.in. w rozwoju instynktów rodzicielskich, regulacji emocji, przetwarzaniu przyjemnych bodźców. 

Objętość elementów śródmózgowia powiększyła się szczególnie u kobiet, które najbardziej entuzjastyczne wypowiadały się na temat swoich dzieci i macierzyństwa. 

Zdaniem autorów pracy, intensywna sensoryczna stymulacja, jakiej dostarcza niemowlę może pobudzać dorosły mózg do wzrostu w kluczowych obszarach, od których zależą zachowania opiekuńcze matki i reakcja na sygnały wysyłane przez dziecko. Zwiększa to szanse noworodka na przeżycie oraz rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny.  

Naukowcy podkreślają, że ich badania wymagają potwierdzenia na większej grupie kobiet. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH