Bankowanie krwi pępowinowej: możliwość wykorzystania mocno ograniczona

Reklamy komercyjnych banków komórek krwiotwórczych przekonują rodziców do bankowania krwi pępowinowej dla zabezpieczenia losów nowonarodzonego dziecka. Tymczasem dla dziecka, które urodziło się z krwią pępowinową zabankowaną efekt pozytywny jest ograniczony do małej liczby zdarzeń.

Jak oceniają eksperci, wynika to z ograniczonych wskazań, względnej rzadkości chorób leczonych przeszczepieniem, zwłaszcza w młodym wieku oraz podstawowej wady krwi pępowinowej, jaką jest jej ograniczona objętość. W rezultacie przykłady wykorzystania własnej krwi pępowinowej są spektakularne, ale jednostkowe.

W Polsce takie przypadki transplantacji autologicznych można policzyć na palcach jednej ręki. Tymczasem przeszczepianie allogeniczne, czyli od innej osoby niż biorca, w tym od dawcy niespokrewnionego, jest obecnie rutynową procedurą medyczną wykonywaną na skalę tysięcy zabiegów w rozwiniętych krajach świata.

- W moim ośrodku pierwsze zamierzenie przeszczepienia krwi pępowinowej u dziecka z pierwotnym niedoborem odporności nie powiodło się ponieważ nie zdążono jej pobrać na czas. Drugie zamierzenie było skutecznie zrealizowane i przeszczep rodzinny z krwi pępowinowej wykonaliśmy w 1996 roku. Zrealizowaliśmy to dzięki temu, że prof. Wiktor Jędrzejczak zadbał o pobranie krwi pępowinowej. W tym kontekście wykorzystanie krwi pępowinowej nowonarodzonego dziecka może być użyteczne jako materiał przeszczepu rodzinnego - ocenia prof. Andrzej Lange, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowej z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu.

Znaczenie praktyczne
Obecnie przeszczepianie krwi pępowinowej ma znaczenie w medycynie praktycznej.

- To znaczenie jest odpowiednie do zapotrzebowania na przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Zróżnicowanie genetyczne człowieka i specyficzności głównego locus zgodności tkankowej jest tak duże, że pomimo kilkunastu milionów żyjących dawców, ok. 15 proc. chorych nie ma dawcy optymalnego, tzn. takiego, który się w pełni kwalifikuje do przeszczepienia - myślę o dawcach niespokrewnionych. Opcją do tego działania jest przeszczepianie krwi pępowinowej - wyjaśnia prof. Lange.

Inną sprawą jest bankowanie krwi pępowinowej dla zabezpieczenia losów dziecka nowonarodzonego.

- Tego rodzaju działanie ma znacznie większą przyszłość niż teraźniejszość. Obecnie mamy do czynienia z przypadkami nowotworów u dzieci, które wymagają chemioterapii z następowym wspomożeniem przeszczepienia komórek krwiotwórczych. W sytuacjach hematologicznych przeszczepienie od dawcy rodzinnego dobranego lub niespokrewnionego spełnia dwie podstawowe role: zabezpiecza odtworzenie tkanki krwiotwórczej i umożliwia reakcję przeszczep przeciwko białaczce, czyli przeciwko nowotworowi - wyjaśnia immunolog i transplantolog, dodając:

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH