Radio Zet/Rynek Zdrowia | 06-11-2019 16:38

Badanie: taniec wspomaga terapię w chorobie Parkinsona

Tango pomaga w leczeniu choroby Parkinsona i zaburzeń psychicznych. Podczas godziny zajęć pacjenci nie mają halucynacji, skoncentrowani są na tym, aby dobrze wykonać kroki. Wyniki badań zostały opublikowane w "Complementary Therapies in Medicine".

FOT. Luke Addison/Flickr.com (CC BY-SA 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Badaniu poddano 40 mężczyzn i kobiet z chorobą Parkinsona w kanadyjskiej klinice zaburzeń ruchowych McGiil University Health Center. Pacjenci uczestniczyli w zajęciach studyjnych z dwoma profesjonalnymi nauczycielami tańca. Po 12-tygodniowym kursie tanga  sprawdzono, czy aktywność społeczna i fizyczna związana z muzyką, może mieć wartość terapeutyczną u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia ruchowe i psychiczne.

Jak wyjaśnia dr Silvia Rios Romenets - główna badaczka, specjalizująca się w chorobie Parkinsona i terapii tanecznej - istnieje coraz więcej dowodów na to, że nawykowa aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.

W badaniu wykazano, że tango było pomocne w poprawie równowagi i mobilności funkcjonalnej. Odkryto również niewielkie korzyści w zakresie funkcji poznawczych pacjentów i zmniejszenia zmęczenia. Nie wykryto zaś istotnych zmian w ogólnych funkcjach motorycznych.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl