Badania: życie seksualne Polaków

Większość ankietowanych Polaków jest zadowolona ze swego życia seksualnego, ale aż 20 proc. kobiet odczuwa zaburzenia seksualne, które na ogół nie są leczone - zwracali uwagę eksperci w piątek (6 grudnia) podczas konferencji w Warszawie.

Prof. Zbigniew Izdebski przedstawił badania przeprowadzone w 2011 r. na grupie 3,2 tys. Polaków, z których wynika, że 70 proc. naszych rodaków ma zaspokojone potrzeby seksualne, a 68 proc. wyraża zadowolenie ze swego życia seksualnego.

Profesor poinformował, że prawie połowa badanych (46 proc.) jest w stałych i zalegalizowanych związkach, a 31 proc. osób żyje samotnie. Przybywa także związków nieformalnych. W konkubinacie żyje już 22 proc. Polaków, przy czym 14 proc. badanych twierdzi, że mieszka z partnerem, natomiast 8 proc. przyznaje, że jest w związku, ale mieszka osobno.

Jak pokazuje badanie, 56 proc. osób samotnych uważa, że nie może znaleźć w swoim otoczeniu odpowiedniej osoby, z którą można by się związać, a 30 proc. twierdzi, że na razie z nikim nie chce się wiązać. W grupie osób, które żyją w nieformalnym związku, 21 proc. ocenia, że ślub nie gwarantuje trwałości związku, 13 proc. przyznaje, że nie stać ich na to, by stanąć na ślubnym kobiercu, a 11 proc. - że po ślubie musiałoby bardziej się starać.

- Stajemy się coraz bardziej asertywni w wyrażaniu swoich postaw i emocji - zaznaczył prof. Izdebski. Dodał, że do naszego życia seksualnego w coraz większym stopniu wkracza internet. Objawia się to na dwa sposoby. Przybywa osób, które w sieci szukają informacji o seksualności oraz treści erotycznych. Korzysta z tego już 49 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet.

Jednocześnie coraz więcej Polaków za pośrednictwem internetu zawiera znajomości. 12 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet informuje, że spotyka się i uprawia seks z osobami poznanymi w sieci. - Badania, które wśród internautów przeprowadziłem w 2010 r. wykazały, że aż 31 proc. z nich uprawiało seks z osobą poznaną w sieci - podkreślił specjalista.

Jego zdaniem anonimowość, jaką daje internet sprawia, że kobiety flirtujące przed ekranem komputera są bardziej otwarte w wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań seksualnych. Mówią takim językiem i w taki sposób, w jaki nie mają odwagi tego robić podczas bezpośredniego kontaktu.  

Z badań prof. Izdebskiego wynika, że przeciętny Polak miał 4 partnerów seksualnych. Większość osób, tak jak dawniej, uprawia seks 2-3 razy w tygodniu, ale coraz częściej uprawiamy seks oralny. W latach 2005-2011 odsetek osób korzystających z tej formy kontaktów seksualnych zwiększył się z 43 do 52 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH