Badania: tłuszcze trans potęgują agresję?

Spożywanie dużych ilości niezdrowych tłuszczów trans, obecnych np. w niektórych margarynach, tłuszczach cukierniczych i słodyczach może nasilać agresję - sugerują najnowsze badania, o których informuje internetowe wydanie pisma PLoS ONE.

Tłuszcze trans otrzymuje się w procesie utwardzania tłuszczów pochodzenia roślinnego, występujących naturalnie w postaci ciekłej, przez częściowe ich uwodornienie.

Nadmierne spożycie tłuszczów trans zostało powiązane w wielu badaniach ze wzrostem poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, niekorzystnymi zmianami w metabolizmie glukozy, zwiększającymi ryzyko cukrzycy typu 2, stanami zapalnymi oraz wyższym ryzykiem m.in. chorób serca.

Istnieją dowody na to, że tłuszcze trans hamują w organizmie i tak niezbyt wielką, produkcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, znanych m.in. z bardzo pozytywnego wpływu na układ krążenia. Z badań wynika, że omega-3 mogą też łagodzić zachowania agresywne.

Zainspirowani tym naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego sprawdzali, czy nadmiar tłuszczów trans w diecie nie przyczynia się do nasilenia agresji i rozdrażnienia. W tym celu przeanalizowali dane na temat diety i zachowań zebrane wśród blisko 1 tys. dorosłych mężczyzn i kobiet. Nikt z badanych nie stosował leków obniżających poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, nie miał granicznego stężenia cholesterolu, cukrzycy, nie był zakażony HIV oraz nie cierpiał na raka lub chorobę serca.

Przy pomocy standardowych skal oceniano badanych pod kątem zachowań agresywnych wobec innych, przejawiania agresji w przeszłości i sposobu rozwiązywania konfliktów.

Okazało się, że większe spożycie kwasów tłuszczowych trans wiązało się wyraźnie z wyższym poziomem agresji i było lepszym wskaźnikiem drażliwości niż inne analizowane czynniki.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH