Badania: szumy uszne wpływają na inne przetwarzanie emocji

Mózg osób cierpiących z powodu uporczywych szumów usznych inaczej przetwarza emocje niż u ludzi bez tego zaburzenia - wykazało badanie, którego wyniki publikuje pismo Brain Research.

Jak przypomina kierująca najnowszym badaniem prof. Fatima Husain z University of Illinois (USA), wcześniejsze prace wykazały, że szumy uszne mają związek z częstym występowaniem problemów natury emocjonalnej. Osoby z tym zaburzeniem odczuwają silniejszy stres, lęki, rozdrażnienie i częściej cierpią na depresję.

Prof. Husain zdecydowała się zastosować funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), aby sprawdzić, czy szumy uszne wpływają na zdolność mózgu do przetwarzania informacji o charakterze emocjonalnym. Przebadano trzy grupy osób: z łagodnym lub umiarkowanym pogorszeniem słuchu oraz łagodnymi szumami usznymi, z łagodnym lub umiarkowanym pogorszeniem słuchu bez szumów usznych oraz dobranych pod względem wieku ludzi bez problemów ze słuchem i bez szumów usznych. Podczas badania fMRI każda osoba wysłuchiwała standardowego zestawu 30 przyjemnych, 30 nieprzyjemnych oraz 30 neutralnych pod względem emocjonalnym dźwięków.

Okazało się, że osoby słyszące dobrze oraz osoby z szumami usznymi szybciej reagowały na dźwięki wywołujące reakcję emocjonalną niż na dźwięki neutralne. Natomiast w grupie z osłabionym słuchem bez szumów usznych czas reakcji na różne dźwięki był podobny.

Ponadto u osób z szumami usznymi w odpowiedzi na dźwięki przyjemne stwierdzono nasiloną aktywność prawego i lewego parahipokampa oraz prawej wyspy w porównaniu z grupą osób dobrze słyszących oraz lewego parahipokampa w porównaniu z ludźmi z osłabionym słuchem, ale bez szumów usznych. Podwyższoną aktywność prawego jądra migdałowatego w reakcji na dźwięki pobudzające emocjonalnie naukowcy zaobserwowali wyłącznie u osób prawidłowo słyszących. Wszystkie te obszary mózgu biorą udział w odbieraniu bodźców o charakterze emocjonalnym.

Zdaniem autorów pracy wskazuje to, że proces przetwarzania emocji jest zmieniony u osób cierpiących na szumy uszne i że bardziej zaangażowane w niego są parahipokamp oraz wyspa, niż jądro migdałowate.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH