Badania: szczurom szkodzi promieniowanie stosowane w telefonii Fot. Staffan Vilcans/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Promieniowanie stosowane w telefonii 2G i 3G wywoływało guzy w tkankach otaczających nerwy w sercach szczurów - pokazało amerykańskie badanie. Stosowane u gryzoni natężenie fal było jednak znacznie wyższe niż spotykane u ludzi. Guzy przypominały te, o jakich donosiły niektóre wcześniejsze badania użytkowników telefonów.

Na zlecenie Food and Drug Administration, w ramach National Toxicology Program (NTP) naukowcy sprawdzili działanie stosowanych w telefonii fal radiowych na szczurach i myszach.

- Badania te były złożone i trudne pod względem technicznym, ale dostarczają najdokładniejszej oceny efektów zdrowotnych obserwowanych u myszy i szczurów wystawionych na działanie RFR (radiofrequency radiation - promieniowanie o częstotliwości radiowej - PAP) - mówi dr John Bucher, jeden z głównych naukowców NTP.

Autorzy badania sprawdzili w nim działanie częstotliwości starszej telefonii 2G i 3G. Nie objęło ono nowszych sieci 4G, 4G-LTE i 5G, przystosowanych m.in. do szybkiego przesyłania plików i sprawniej transmisji wideo.

Zwierzęta przez dwa lata musiały znosić działanie potencjalnie szkodliwych fal. W tym czasie gryzonie były poddawane ich działaniu w 10-minutowych cyklach, z 10-minutowymi przerwami. Łącznie czas napromieniowywania przekraczał 9 godzin dziennie.

Poziom radiacji w większości przypadków był bardzo wysoki. Np. najniższe natężenie dla szczurów odpowiadało najwyższemu natężeniu promieniowania działającego lokalnie na tkanki, jakie jest dopuszczalne przy korzystaniu z aparatów telefonicznych.

Takie warunki przyniosły przykre dla zwierząt rezultaty. Po pierwsze w sercach samców szczurów badacze wykrywali złośliwe guzy nerwów, w miarę zwiększania dawki promieniowania powyżej normy.

- Poziom i czas działania RFR były dużo większe niż w przypadku ludzi (...) i u gryzoni dochodziło do oddziaływania na całe ciało. Z tego powodu rezultaty nie powinny być bezpośrednio ekstrapolowane na używanie telefonów przez ludzi - wyjaśnia dr Bucher. - Zwracamy jednak uwagę, że guzy, które zauważyliśmy w tych badaniach, są podobne do guzów opisywanych wcześniej w niektórych badaniach z udziałem osób często używających telefonów komórkowych - zaznacza badacz.

To nie wszystko. U samców i samic szczurów dochodziło także do uszkodzeń mięśnia sercowego.

Zarówno u szczurów, jak i u myszy naukowcy wykryli także statystycznie znaczące zwiększenie ryzyka guzów różnych organów, w tym mózgu, prostaty, przysadki, nadnerczy, wątroby i trzustki. Badacze zaznaczają jednak, że wyniki te są niejednoznaczne i powstania guzów nie można jasno przypisać promieniowaniu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH