PAP/Rynek Zdrowia | 18-11-2019 17:47

Badania: szczepionka przeciwko wściekliźnie szybsza i skuteczniejsza?

Dodanie określonej cząsteczki immunologicznej do szczepionki przeciwko wściekliźnie może znacząco zwiększyć jej skuteczność, a co za tym idzie dostępność - informują naukowcy z Thomas Jefferson University na łamach "PLOS Neglected Tropical Diseases".

Szczepionka wyraźnie zwiększa szybkość i siłę odpowiedzi przeciwciał przeciw wściekliźnie Fot. Shutterstock

Każdego roku ponad 59 tys. osób na całym świecie umiera z powodu wścieklizny. Nie istnieje jeszcze tani i łatwy schemat szczepień, który pomagałby zapobiegać tej chorobie u ludzi. Obecnie dostępna na rynku szczepionka jest kosztowna i skomplikowana w podawaniu, działa poprzez aktywację komórek B układu odpornościowego. Ponieważ preparat ten zawiera inaktywowane cząstki wirusa wścieklizny, jego wejście w interakcje z limfocytami B i  wywołanie swoistej odpowiedzi immunologicznej może zająć sporo czasu.

W swojej najnowszej pracy zespół dr. James'a McGettigan'a użył białka sygnalizacyjnego o nazwie BAFF (czynnik aktywujący komórki B), który wiąże się bezpośrednio z limfocytami B. Naukowcy zaprojektowali szczepionkę, która - tak samo, jak tradycyjna - zawierała osłabione (inaktywowane) wirusy wścieklizny, ale połączyli je z BAFF. Mieli nadzieję, że taki zabieg spowoduje, iż szczepionka zostanie skierowana bezpośrednio na komórki B i szybko je aktywuje. Gotowy preparat przetestowali na myszach.

Okazało się, że zwierzęta immunizowane szczepionką wzmocnioną BAFF wykazały znacznie szybszą i silniejszą odpowiedź immunologiczną w porównaniu z osobnikami, które otrzymały szczepionkę tradycyjną. Poziomy przeciwciał neutralizujących wirusy rosły u nich szybciej i do wyższych poziomów.

"Opracowana przez nas szczepionka wyraźnie zwiększa szybkość i siłę odpowiedzi przeciwciał przeciw wściekliźnie. Naszym zdaniem, może to potencjalnie poprawić skuteczność i dostępność szczepień chroniących ludzi przed tym groźnym wirusem" - podsumowują autorzy publikacji.

Jak dodają, konieczne są dodatkowe badania bezpieczeństwa szczepionki zanim zostanie ona przetestowana na ludziach.