Badania: ratownicy również narażeni są na skutki stresu pourazowego

Choć nie są bezpośrednimi ofiarami stresu pourazowego, to doświadczają go poprzez kontakt z poszkodowanymi i udział w akcjach ratunkowych. Badacze z Katedry Psychologii Klinicznej, Zdrowia i Rehabilitacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu sprawdzili, na jakie obciążenia narażeni są m.in. ratownicy medyczni.

Psychologowie, pracownicy socjalni, policjanci, strażacy czy ratownicy medyczni są narażeni na tzw. wtórny zespół stresu pourazowego. Świadczą o tym wyniki badania z udziałem grupy ratowników medycznych z Dolnego Śląska. Okazuje się, że mimo braku bezpośredniego zagrożenia życia, ratownicy doświadczają objawów, podobnych do tych, na które cierpią ich pacjenci.

Według autorów badania, dzieje się tak przez zaangażowanie w traumatyczną sytuację, w której znajdują się jej ofiary. Już sama rozmowa na temat przeżyć pacjenta może wywołać u nich problemy z koncentracją, zwiększoną drażliwość, a także bóle głowy, mięśni, pleców, brzucha oraz zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń snu.

Badacze sugerują, by zwiększać u ratowników przeświadczenie o tym, że są w stanie poradzić sobie w trudnej sytuacji. To przekonanie, związane z możliwością kontrolowania emocji i radzenia sobie z negatywnymi objawami wywołanymi przez wtórną traumę, powinno być wzmacniane u osób zawodowo zajmujących się interwencją kryzysową przez ich przełożonych, rodziny, osoby szkolące i terapeutów.

Projekt badawczy, zrealizowany w listopadzie 2009 r., objął 85 ratowników medycznych w wieku 22-52 lata o stażu pracy od 6 miesięcy do 23 lat. Badanie zostało zrealizowane w kilku podstacjach pogotowia ratunkowego we Wrocławiu oraz w mniejszych miejscowościach na terenie Dolnego Śląska.
  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH