Badania: przebieg nowotworu tarczycy ma związek z mutacją genu FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Agresywny rozwój nowotworu tarczycy jest związany z obecnością wrodzonej zmiany w genie DIRC3 - wykazały badania polskich naukowców. Chorych z wykrytą mutacją będzie można poddać znacznie bardziej radykalnej terapii i monitorowaniu.

W Polsce nowotwór tarczycy diagnozuje się rocznie u ok. 2,5 tys. osób, częściej kobiet. W 90 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny, a pacjenci żyją dziesiątki lat bez nawrotu choroby.

- Jednak u około 10 proc. pacjentów choroba przebiega w sposób bardzo agresywny, szybko prowadząc do powstania przerzutów i zgonu. Te osoby należy od początku bardzo intensywnie leczyć, jednak dotąd nie potrafiono ich zidentyfikować. Dzięki badaniom genetycznym teraz będzie to możliwe - informuje w przesłanym komunikacie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. 

Lekarze i genetycy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu-Centrum Onkologii w Warszawie wykazali, że przebieg choroby jest związany z obecnością wrodzonej zmiany w genie DIRC3.

Obecność mutacji w genie pozwala zakwalifikować danego pacjenta do grupy wysokiego ryzyka. Dzięki temu, że mutację można oznaczyć już na etapie planowania terapii, możliwe jest zmodyfikowanie zakresu operacji oraz leczenia uzupełniającego.

- Analiza mutacji w genie DIRC3 pomaga przewidzieć, jakie jest ryzyko ciężkiego przebiegu choroby nowotworowej i związanego z tym zgonu pacjenta. Chorych, u których wykryjemy mutację, można poddać znacznie bardziej radykalnej terapii i monitorowaniu wyjaśnia jeden ze współautorów odkrycia prof. Krystian Jażdżewski.

Dodaje: - Z kolei u pacjentów bez mutacji być może możliwe będzie ograniczenie zakresu interwencji terapeutycznej np. usuwanie tylko jednego płata tarczycy, co zapewni im znacznie szybszy powrót do zdrowia i uchroni przed komplikacjami rozległej operacji -

Wyniki badań w marcu opublikowało prestiżowe czasopismo "Clinical Cancer Research", wydawane przez American Association for Cancer Research. Wśród głównych autorów są stypendyści i laureaci Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: Michał Świerniak, Anna Wójcicka, Wojciech Gierlikowski, Krystian Jażdżewski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH