Badania: późne macierzyństwo ma także dobre strony FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Dzieci starszych matek są zdrowsze, wyższe i lepiej wykształcone od dzieci urodzonych przez stosunkowo młode kobiety - przekonują brytyjscy naukowcy. Te korzyści w ich opinii są większe niż ryzyko związane z ciążą w dojrzałym wieku.

Zaawansowany wiek kobiety ciężarnej uznaje się za czynnik potęgujący ryzyko wystąpienia nieprawidłowości rozwojowych u dziecka (w postaci zespołu Downa, przekazania genów skutkujących rozwojem choroby Alzheimera, nadciśnienia czy cukrzycy - red.) .

Jednak badania przeprowadzone przez brytyjskich specjalistów opublikowane na łamach magazynu Population and Development Review wskazują, że późnego macierzyństwa nie należy postrzegać jako potencjalnie zagrażającego zdrowiu dziecka. Wskazują, że dzieci starszych matek rodzą się zdrowe, zdobywają dobre wykształcenie.

Badacze wskazali, że ryzyko wynikające z późnego macierzyństwa jest na ogół umowne i zazwyczaj mniejsze od korzyści jakie dziecku daje bycie urodzonym przez kobietę w zaawansowanym wieku.

Zespół swoje wnioski oparł na analizie danych od 1,5 mln szwedzkich kobiet i mężczyzn, urodzonych w latach 1960-1991 - informuje stacja TVN. Pozyskano je celem zbadania zależności między wiekiem matki w chwili narodzin dziecka a wzrostem dziecka, poziomem jego sprawności fizycznej, wyników w szkole i poziomu wykształcenia.

Wysoki wzrost i sprawność fizyczna mają pozytywne przełożenie na zdrowie ogólne, a dobre wykształcenie jest czynnikiem nierzadko determinującym powodzenie ekonomiczne w dorosłym życiu, dzięki możliwości aplikowania na dobrze płatne stanowiska.

Uczeni podkreślają, że ludzie wiedzą, jakie ryzyko wiąże się z późnym rodzicielstwem, ale nie są świadomi korzyści, jakie się z nim wiążą.

Więcej: www.tvn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH