Badania: pomoc psychologiczna potrzebna coraz młodszym Polakom

Z badań terapeutów Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wynika, że z pomocy psychologicznej korzystają coraz młodsze osoby.

Badacze porównali dane dotyczące około 500 pacjentów korzystających z terapii w latach 2007-2009 i 2009-2011, w wieku 18-55 lat. W latach 2009-2011 zaobserwowano obniżenie średniej wieku pacjentów, która obecnie wynosi 26 lat. Ponad 60 proc. pacjentów to osoby poniżej 26. roku życia. Zmiana ta wynika, zdaniem terapeutow, z wcześniejszego doświadczania problemów.

Niemal 60 proc. osób poszukujących pomocy w Akademickim Centrum boryka się z objawami depresji, przy czym u połowy z nich mają one wysokie natężenie. Pozostałe 40 proc. zgłasza się z problemami w relacjach, zaburzeniami lękowymi, problemami w pracy, zaburzeniami osobowości czy kryzysami życiowymi, np. zdradą, rozstaniem, śmiercią czy chorobą kogoś bliskiego.

Powszechne są też problemy z podejmowaniem decyzji. W tej grupie osób zmuszenie się do czegokolwiek stanowi nie lada wyzwanie i wymaga wielkiego wysiłku, a zmęczenie pojawia się przy niemal każdej najdrobniejszej aktywności.

Pacjenci mają problemy z samooceną wynikające ze zderzenia wysokich wewnętrznych wymagań wobec siebie i presji ze strony otoczenia. Młodzi, którzy szukają pomocy psychologicznej często działają w nadmiernym stresie, podejmują się zbyt wiele zadań jednocześnie, a w efekcie odczuwają wyczerpanie, spadek efektywności i wzrost zwątpienia.

W latach 2009-2011 odnotowano spadek nasilenia myśli samobójczych u pacjentów. Terapeuci wyjaśniają, że jednym z powodów tej zmiany może być większa świadomość społeczna dotycząca szukania pomocy u psychologów.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH