Badania naukowe: sukces wymaga dobrej organizacji

W Polsce uniwersytety medyczne nadal pozostają szkołami, akademiami, w których głównie uczy się studentów. Nauka nie jest w nich priorytetem: właściwą wagę ma jedynie w deklaracjach - mówi nam prof. Jakub Gołąb, kierownik Zakładu Immunologii Centrum Biostruktury WUM, kierownik projektu BASTION, dofinansowanego przez Komisję Europejską kwotą ponad 16 mln zł*.

Głównym celem projektu jest zwiększenie potencjału badawczego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w dziedzinie onkologii doświadczalnej. Badania naukowe prowadzone w ramach tego projektu dotyczą personalizowanej onkologii i obejmują dziesięć projektów badawczych.

Rynek Zdrowia: - Jak powstał pomysł projektu BASTION?
Prof. Jakub Gołąb: - W Polsce zawsze było mało pieniędzy na badania, stąd idea sięgnięcia po środki z Unii Europejskiej. Wynikała ona też częściowo z faktu, że wcześniej realizowaliśmy badania, w wyniku których dokonaliśmy odkrycia naukowego. Udało się nam zainteresować nim firmę biotechnologiczną z Holandii. Chciała ona odkupić prawa do tegoż wynalazku od uczelni, ale podczas rozmów z firmą zdałem sobie sprawę, że w nie mamy ani jednej osoby, która potrafiłaby skutecznie poprowadzić negocjacje. Niestety, nie podjęto żadnych prób wynegocjowania lepszych warunków sprzedaży.

Co ciekawe, przedstawiciele firmy, już po zakończeniu oficjalnych rozmów, sami zaoferowali, że dodatkowo dofinansują badania naukowe w moim zespole i przekazali nam drogą aparaturę badawczą, o której marzyliśmy od lat, ale nigdy nie udało nam się zdobyć środków. Jednym z celów projektu BASTION jest zatem stworzenie w uczelni procedur i mechanizmów instytucjonalnego wspierania komercjalizacji wynalazków: profesjonalne szacowanie komercyjnej wartości odkrycia jak i wsparcie przy poszukiwaniu inwestora.

- Wystarczy przyjrzeć się jak to robią inni?
- Właśnie tak chcemy podejść do tego zadania. Od września ubiegłego roku do roku 2016 będziemy realizować projekt BASTION jako samodzielna jednostka naukowa, ale we współpracy z renomowanymi partnerami zagranicznymi. Mamy ich 13 z całej praktycznie Europy, m. in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Szwecji, Belgii, Francji, Holandii. Są wśród nich uniwersytety, instytuty badawcze oraz firmy zajmujące się doradztwem w zakresie komercjalizacji badań naukowych. Dzięki temu projektowi zdobędziemy tak ważny know-how. Jest to o tyle istotne, że na uczelniach medycznych nikt się tym w zasadzie do niedawna nie interesował.

- BASTION ma być pomostem pomiędzy światem, w którym funkcjonują polscy badacze i światem normalności - jasnych reguł i wiedzy jak postępować - w którym działają ich koledzy za granicą?

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH