
Stosowanie leków przeciwpadaczkowych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera i otępienia - informuje "Journal of the American Geriatrics Society".
Badania przeprowadzone zostały przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii i niemieckie Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych (DZNE).
Związek między przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych a chorobą Alzheimera oceniano u mieszkańców Finlandii z rozpoznaniem choroby Alzheimera oraz w grupie kontrolnej bez choroby. Badanie to jest częścią ogólnokrajowego badania MEDALZ, które obejmuje 70 718 osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera w Finlandii w latach 2005-2011 oraz kontrolną grupę 282 862 osób.
Związek leków przeciwpadaczkowych z otępieniem zbadano korzystając z danych dużego niemieckiego ubezpieczyciela zdrowotnego, Allgemeine Ortskrankenkasse (AOK). Przeanalizowany zbiór danych obejmuje 20 325 osób z rozpoznaniem demencji w latach 2004-2011 oraz kontrolną grupę 81 300 osób.
Ciągłe stosowanie leków przeciwpadaczkowych przez okres dłuższy niż jeden rok wiązało się z 15-procentowym zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera w przypadku fińskiego zbioru danych oraz z 30-procentowym wzrostem ryzyka demencji w niemieckim zbiorze danych.
Wiadomo, że niektóre leki przeciwpadaczkowe zaburzają funkcje poznawcze -przetwarzanie informacji. Dokładniejsza analiza wykazała, że ryzyko choroby Alzheimera i otępienia było szczególnie związane z lekami, które upośledzają funkcje poznawcze. Ich przyjmowanie wiązało się z 20-procentowym zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera i 60-procentowym zwiększeniem ryzyka demencji.
Im wyższa była dawka leku, który upośledza funkcje poznawcze, tym bardziej rosło ryzyko demencji. Jednak leki przeciwpadaczkowe, które nie zaburzają przetwarzania poznawczego, nie były związane z ryzykiem.
Autorzy podkreślają, że konieczne są dalsze badania nad długofalowym wpływem leków przeciwpadaczkowych na funkcje poznawcze, zwłaszcza u osób starszych.
Poza padaczką leki przeciwpadaczkowe stosuje się w leczeniu bólu neuropatycznego, choroby afektywnej dwubiegunowej i uogólnionych zaburzeń lękowych. Nowe badanie jest jak dotąd największym na ten temat i pierwszym, które zbadało związek pod względem regularności stosowania, dawkowania oraz porównania ryzyka leków przeciwpadaczkowych upośledzających funkcje poznawcze oraz pozbawionych tego działania ubocznego.


CZYTAJ TAKŻE
- 20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- 19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 3 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 4 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 7 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych