Badania: koniec z niepłodnością? Badania: koniec z niepłodnością? Fot. Shutterstock

Uzyskanie pełnowartościowych komórek jajowych z komórek skóry myszy może zapowiadać koniec problemów z niepłodnością - informuje Nature.

Aby zrozumieć proces rozwoju komórek jajowych, Katsuhiko Hayashi i jego koledzy z Uniwersytetu Kyushu w Fukuoce (Japonia) starali się odtworzyć go w warunkach laboratoryjnych. W roku 2012 naukowcy odnieśli sukces - udało się im przekształcić komórki mysiej skóry w pierwotne komórki rozrodcze, czyli komórki jajowe na wczesnym etapie rozwoju.

Jednak cztery lata temu uzyskanie pełnowartościowych komórek jajowych wymagało wszczepiania ich prekursorów do jajników myszy.

Teraz japoński zespół wykorzystując komórki mysiej skóry po raz pierwszy stworzył w pełni dojrzałe, gotowe do zapłodnienia komórki jajowe w warunkach laboratoryjnych. Udało się je zapłodnić i uzyskać potomstwo, które wydaje się zdrowe. To pozwala sądzić, że z czasem na podobne wyniki można będzie liczyć także w przypadku ludzi, co nie tylko umożliwi leczenie niepłodności, ale także pozwoli parze mężczyzn być genetycznymi rodzicami dziecka.

Zespół prof. Hayashiego pobrał komórki z ogona brązowo ubarwionych samic myszy w wieku 10 tygodni (co w przypadku człowieka odpowiada mniej więcej 30 latom). Komórki skóry zostały przekształcone w pluripotencjalne komórki macierzyste - z których można uzyskać inne rodzaje komórek.

Następnie działając odpowiednimi substancjami, pluripotencjalne komórki macierzyste przekształcono w niedojrzałe komórki jajowe. Aby stały się w pełni dojrzałe, potrzebna była tkanka z jajników mysich zarodków - wystarczyło pobrać maleńki kawałek takiej tkanki i umieścić w hodowli obok niedojrzałego jaja. W sumie udało się uzyskać 4048 dojrzałych komórek jajowych.

Aby sprawdzić, czy są pełnowartościowe, część komórek jajowych zapłodniono plemnikami pochodzącymi od samców myszy o brązowej sierści. Zarodki wszczepiono samicom białych myszy (po 35 na jedną samicę). Na 1348 embrionów urodziło się osiem młodych.

Jak komentują eksperci, osiągnięcie podobnych wyników u ludzi powinno być możliwe w ciągu kilku lat. Mając nieograniczony dostęp do komórek jajowych, lekarze mogliby pomóc kobietom których płodność zmalała z wiekiem lub których jajniki uległy zniszczeniu podczas terapii przeciwnowotworowej.

Teoretycznie w podobny sposób można by uzyskać komórkę jajową także z męskich komórek skóry, a w perspektywie - dzieci mające dwóch genetycznych ojców. Na razie jednak nie powiodły się próby wytworzenia komórek jajowych ze skóry samców myszy - szybko obumierały. Być może pomogłoby usunięcie chromosomu Y, który może zaburzać rozwój jaja.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH