Badania: dzieci z astmą bardziej narażone na otyłość Badacze uważają, że wczesne diagnozowanie i leczenie astmy może pomóc w prewencji epidemii otyłości wśród dzieci Fot. Archiwum

Dzieci cierpiące na astmę są o 51 proc. bardziej zagrożone otyłością niż ich rówieśnicy bez astmy - wykazało badanie, które publikuje pismo American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

- Wczesne diagnozowanie i leczenie astmy może pomóc w prewencji epidemii otyłości wśród dzieci - komentuje współautor pracy prof. Frank Gilliland z University of Southern California w Los Angeles i dodaje, że jest to ważne m.in. dlatego, że otyłość może przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń metabolicznych, w tym stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. w późniejszym wieku.

Co istotne, z badań wynika, że otyłość może nasilać objawy astmy i powodować niższą skuteczność jej leczenia.

Badania trwały 10 lat
We wcześniejszych badaniach wykazano zależność między występowaniem astmy we wczesnym dzieciństwie a podwyższonym ryzykiem pojawienia się otyłości. Jednak tylko w nielicznych z nich śledzono stan zdrowia dzieci aż przez ponad 10 lat, przypominają autorzy najnowszej pracy.

Naukowcy z zespołu prof. Gillilanda przeanalizowali dane medyczne dotyczące 2171 przedszkolaków i pierwszoklasistów (wiek od 5 do 8 lat) z Południowej Kalifornii, którzy uczestniczyli w szeroko zakrojonym studium pt. Children's Health Study. W momencie włączenia do badania żadne z dzieci nie było otyłe, a około 13,5 proc. z nich cierpiało już wtedy na astmę.

Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 10 lat - co roku dzieci mierzono i ważono, by na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI) ocenić, czy ich waga jest prawidłowa, czy też mają nadwagę lub otyłość. W tym czasie u niemal 16 proc. badanych uczniów rozwinęła się otyłość.

Rodzice dzieci wypełniali ankiety dotyczące danych demograficznych i społecznych, historii chorób oddechowych u dziecka, jego aktywności fizycznej, ekspozycji na bierne palenie w domu oraz innych czynników związanych z warunkami domowymi. Same dzieci (lub ich rodzice) udzielały też informacji na temat liczby zajęć ruchowych, w których brały udział oraz liczby dni spędzanych na uprawianiu sportu na świeżym powietrzu.

Dzieci z astmą bardziej otyłe, ale...
Jak wyliczyli badacze, dzieci, które w momencie włączenia do badania miały astmę, były o 51 proc. bardziej narażone na rozwój otyłości w ciągu kolejnej dekady niż ich rówieśnicy bez tej przewlekłej choroby oddechowej.

Co ciekawe, dzieci z astmą, które podczas ataków choroby stosowały inhalatory z lekami rozszerzającymi oskrzela, miały o 43 proc. niższe ryzyko otyłości w porównaniu z tymi, które nie korzystały z tej terapii podczas ataków choroby. Naukowcy podkreślają jednak, że istnienie tej zależności wymaga potwierdzenia w innych badaniach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH