Badania: dzieci niepełnosprawne czterokrotnie bardziej narażone na przemoc

Dzieci cierpiące na jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności - fizycznej lub umysłowej - są niemal cztery razy bardziej narażone na przemoc - wynika z badań sfinansowanych przez WHO. Artykuł na ten temat publikuje tygodnik "Lancet".

Jak przypominają autorzy analizy, przemoc wobec dzieci pozostaje poważnym problemem globalnym. Ze światowego raportu opublikowanego w 2006 r. wynika, że w 2002 r. zamordowanych zostało w sumie 53 tys. dzieci do 17. roku życia, a 150 mln dziewczynek i 75 mln chłopców padło ofiarą przemocy seksualnej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że około 5 proc. wszystkich dzieci do 14. roku życia (tj. blisko 93 mln) jest niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub dużym.

Naukowcy z Liverpool John Moores University w Liverpoolu razem z kolegami z Wydziału Prewencji Przemocy, Urazów oraz Niepełnosprawności Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie przeanalizowali dane zebrane w ciągu ostatnich 20 lat w 17 różnych badaniach, które prowadzono w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Izraelu, Hiszpanii oraz Finlandii. Łącznie objęły one ponad 18 tys. dzieci, przeważnie w wieku od 2 do 18 lat, u których występowała niepełnosprawność - np. upośledzenie sprawności fizycznej, sensorycznej (problemy ze słuchem, wzrokiem), schorzenie psychiczne (stany lękowe, zaburzenia emocjonalne i behawioralne, depresja), niepełnosprawność intelektualna lub kilka problemów łącznie.

Choć wyniki w poszczególnych badaniach objętych analizą różniły się, jej autorzy wyliczyli, że ogólnie ponad jedna czwarta dzieci niepełnosprawnych (blisko 27 proc.) doświadczyła w życiu jakiegoś rodzaju przemocy - fizycznej, seksualnej, emocjonalnej lub zaniedbania. Przemocy fizycznej doznało 20 proc. dzieci, seksualnej około 14 proc. a emocjonalnej - 18 proc.

Okazało się też, że dzieci z niepełnosprawnością są niemal czterokrotnie bardziej narażone na przemoc niż ich sprawni rówieśnicy. Największe ryzyko dotyczyło dzieci z chorobą psychiczną lub niepełnosprawnych umysłowo. W porównaniu z dziećmi sprawnymi lub cierpiącymi z powodu innego rodzaju niepełnosprawności były one bardziej narażone na wykorzystanie seksualne (ryzyko wyższe o 4,6 raza) i emocjonalne (4,3 raza).

Główny autor pracy Mark Bellis zwrócił uwagę, że analiza jego zespołu ma kilka wad. Przede wszystkim badania, które w niej uwzględniono, były głównie prowadzone w krajach bogatszych. Brak zatem szacunków z krajów biednych, gdzie odsetek niepełnosprawności jest wyższy, przemoc bardziej powszechna, a wsparcie i pomoc dla osób, w tym dzieci niepełnosprawnych, znacznie mniejsze.

Naukowcy nie dysponowali też danymi, które pozwoliłyby ustalić, w ilu przypadkach niepełnosprawność mogła pojawić się jako skutek przemocy wobec dziecka. Zaznaczają jednak, że przeważnie występowała ona już od urodzenia lub pojawiła się w pierwszych latach życia. W podsumowaniu autorzy podkreślają, że niezależnie od wad pracy jej wyniki jasno wskazują, iż dzieci niepełnosprawne są grupą szczególnie narażoną na przemoc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH