Badania: dzieci niepełnosprawne czterokrotnie bardziej narażone na przemoc

Dzieci cierpiące na jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności - fizycznej lub umysłowej - są niemal cztery razy bardziej narażone na przemoc - wynika z badań sfinansowanych przez WHO. Artykuł na ten temat publikuje tygodnik "Lancet".

Jak przypominają autorzy analizy, przemoc wobec dzieci pozostaje poważnym problemem globalnym. Ze światowego raportu opublikowanego w 2006 r. wynika, że w 2002 r. zamordowanych zostało w sumie 53 tys. dzieci do 17. roku życia, a 150 mln dziewczynek i 75 mln chłopców padło ofiarą przemocy seksualnej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że około 5 proc. wszystkich dzieci do 14. roku życia (tj. blisko 93 mln) jest niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub dużym.

Naukowcy z Liverpool John Moores University w Liverpoolu razem z kolegami z Wydziału Prewencji Przemocy, Urazów oraz Niepełnosprawności Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie przeanalizowali dane zebrane w ciągu ostatnich 20 lat w 17 różnych badaniach, które prowadzono w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Izraelu, Hiszpanii oraz Finlandii. Łącznie objęły one ponad 18 tys. dzieci, przeważnie w wieku od 2 do 18 lat, u których występowała niepełnosprawność - np. upośledzenie sprawności fizycznej, sensorycznej (problemy ze słuchem, wzrokiem), schorzenie psychiczne (stany lękowe, zaburzenia emocjonalne i behawioralne, depresja), niepełnosprawność intelektualna lub kilka problemów łącznie.

Choć wyniki w poszczególnych badaniach objętych analizą różniły się, jej autorzy wyliczyli, że ogólnie ponad jedna czwarta dzieci niepełnosprawnych (blisko 27 proc.) doświadczyła w życiu jakiegoś rodzaju przemocy - fizycznej, seksualnej, emocjonalnej lub zaniedbania. Przemocy fizycznej doznało 20 proc. dzieci, seksualnej około 14 proc. a emocjonalnej - 18 proc.

Okazało się też, że dzieci z niepełnosprawnością są niemal czterokrotnie bardziej narażone na przemoc niż ich sprawni rówieśnicy. Największe ryzyko dotyczyło dzieci z chorobą psychiczną lub niepełnosprawnych umysłowo. W porównaniu z dziećmi sprawnymi lub cierpiącymi z powodu innego rodzaju niepełnosprawności były one bardziej narażone na wykorzystanie seksualne (ryzyko wyższe o 4,6 raza) i emocjonalne (4,3 raza).

Główny autor pracy Mark Bellis zwrócił uwagę, że analiza jego zespołu ma kilka wad. Przede wszystkim badania, które w niej uwzględniono, były głównie prowadzone w krajach bogatszych. Brak zatem szacunków z krajów biednych, gdzie odsetek niepełnosprawności jest wyższy, przemoc bardziej powszechna, a wsparcie i pomoc dla osób, w tym dzieci niepełnosprawnych, znacznie mniejsze.

Naukowcy nie dysponowali też danymi, które pozwoliłyby ustalić, w ilu przypadkach niepełnosprawność mogła pojawić się jako skutek przemocy wobec dziecka. Zaznaczają jednak, że przeważnie występowała ona już od urodzenia lub pojawiła się w pierwszych latach życia. W podsumowaniu autorzy podkreślają, że niezależnie od wad pracy jej wyniki jasno wskazują, iż dzieci niepełnosprawne są grupą szczególnie narażoną na przemoc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH