Badacze: zmiany w mózgu pozwalają określić wiek FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Mikrostrukturalne zmiany pojawiające się w mózgu w okresie od wczesnej do średniej dorosłości pozwalają określić, w jakim wieku jest badana osoba - twierdzą naukowcy z Beijing Jiaotong University (Chiny).

Wraz z wiekiem struktura mózgu ulega wielu przemianom. Do tej pory sądzono, że największe z nich zachodzą w okresie dzieciństwa i adolescencji (procesy rozwojowe) oraz w okresie później dorosłości (procesy degeneracyjne). Uważano ponadto, że na etapie wczesnej i średniej dorosłości mózg zachowuje raczej stabilną formę.

Badacze z Beijing Jiaotong University wykazali jednak, że w tym okresie w mózgu również dochodzi do zmian strukturalnych, które - choć niewielkie - są na tyle charakterystyczne, że umożliwiają ocenę wieku badanej osoby i mogą świadczyć o pierwszych objawach starzenia się.

Specjaliści przeanalizowali skany mózgów 111 osób w wieku od 18 do 55 lat, wykonane metodą obrazowania tensora dyfuzji. Dzięki temu mogli przyjrzeć się strukturze każdego mózgu i określić wskaźnik anizotropii frakcyjnej, czyli szerokości, gęstości i liczebności połączeń nerwowych w poszczególnych rejonach tego organu.

Zaobserwowali, że wraz z wiekiem u badanych osób znacząco malał współczynnik anizotropii frakcyjnej. Zidentyfikowali też obszary, w których te mikrostrukturalne zmiany występowały w pierwszej kolejności. Były to rejony, które we wcześniejszych badaniach powiązano ze spadkiem zdolności poznawczych (np. wydłużeniem czasu reakcji lub pogorszeniem pamięci) u osób w podeszłym wieku.

Wyszczególnione zmiany były tak silnie skorelowane z wiekiem badanych, że naukowcy mogli bez trudu określić, ile lat miała dana osoba, jedynie na podstawie analizy struktury jej mózgu.

Badacze planują teraz przeprowadzić badanie podłużne - umożliwiające obserwowanie tych samych osób przez wiele lat - by na żywo prześledzić powstawanie zmian mikrostrukturalnych w mózgach dorosłych ludzi.

Rezultaty badania opublikowano w czasopiśmie "Frontiers in Human Neuroscience". Można je znaleźć pod adresem: http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnhum.2017.00393/full

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH