Badacze opracowali przeciwciało w leczeniu udaru mózgu

Nowe przeciwciało może pomóc w leczeniu różnych rodzajów udaru mózgu (niedokrwiennego i krwotocznego) - sugerują badania prowadzone na myszach.

Udar mózgu jest definiowany jako nagłe wystąpienie zaburzeń czynności mózgu, których przyczyną są zaburzenia krążenia w mózgu. Najczęściej jest to zablokowanie tętnicy przez skrzeplinę – wówczas mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, który stanowi ok. 80 proc. wszystkich przypadków udaru. Znacznie rzadszy jest tzw. udar krwotoczny spowodowany pęknięciem naczynia i krwotokiem do mózgu lub do przestrzeni między mózgiem a czaszką.

Najczęstszymi objawami udaru są: najczęściej jednostronny niedowład ciała lub jednej kończyny, jednostronne zaburzenie czucia, zaburzenie czynności mięśni twarzy – wykrzywienie, opadanie kącika ust, zaburzenia mowy, widzenia, czasami zaburzenia równowagi, gdy dochodzi do uszkodzenia móżdżku oraz świadomości i funkcji życiowych.

Udar mózgu jest uważany za 3 przyczynę zgonów ludzi na świecie – po chorobach serca i nowotworach. Jest to zarazem najczęstsza przyczyna niepełnosprawności po 40. roku życia.

W przypadku niedokrwiennego udaru mózgu lekiem, który powinno się podać jak najszybciej jest rekombinowany (tj. uzyskiwany metodami inżynierii genetycznej) tkankowy aktywator plazminogenu (w skrócie rtPA) powodujący rozpuszczenie skrzepu. Jest to odpowiednik tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA) produkowanego naturalnie w organizmie przez komórki wyściełające naczynia (tzw. komórki śródbłonka).

Lek ten może spowodować całkowite odwrócenie skutków udaru i umożliwić choremu powrót do pełnej aktywności. Jednak, aby dał pożądane efekty powinno się go podawać w ciągu 3 pierwszych godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru i przy braku różnych przeciwwskazań, jak wysoki poziom glukozy we krwi, niedawno przebyty zawał serca, stosowanie przed udarem leków przeciwzakrzepowych i wiele innych.

W przeciwnym razie, ryzyko związane z podawaniem tego leku przewyższa korzyści. Rozpuszczenie skrzepu może bowiem doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko pęknięcia tętnicy i krwotoku do mózgu.

Jedną z przyczyn opóźnień w podawaniu rtPA jest też konieczność wykonania badania obrazowego mózgu – po to, by ocenić rodzaj udaru u pacjenta. Osoby z udarem krwotocznym nie powinny otrzymywać rtPA, gdyż lek dodatkowo zwiększa ryzyko krwawienia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH