Autyści uspokajają się pod wpływem zapachu strachu Fot. Fotolia

U osób bez zaburzeń rozwojowych zapach cudzego strachu wywołuje reakcję lękową. Na osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu działa z kolei uspokajająco - wynika z badania zamieszczonego w „Nature Neuroscience”.

Wiadomo, że autyści mają trudności z odczytywaniem sygnałów interpersonalnych. Gorzej radzą sobie na przykład z rozpoznawaniem emocji na twarzach innych ludzi. Okazuje się również, że inaczej odbierają zapachy. Naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna (Izrael) wykazali, że autyści wyciszają się pod wpływem zapachu strachu i reagują pobudzeniem w obliczu bodźców neutralnych - odwrotnie niż osoby bez zaburzeń rozwojowych.

W badaniu uczestniczyli ochotnicy z tzw. autyzmem wysokofunkcjonującym - osoby stosunkowo dobrze radzące sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Na wstępie wzięli oni udział w teście rozpoznawania zapachów odbieranych na poziomie świadomym (np. zapachu potu, cytryny, itp). Uzyskali wyniki zbliżone do tych osiąganych przez osoby z grupy kontrolnej.

W kolejnym etapie autyści wąchali próbki potu pochodzące od osób biorących udział w skokach spadochronowych (zapach strachu) lub ćwiczących w bezpiecznych warunkach (zapach neutralny). Tym razem między nimi a grupą kontrolną wystąpiły duże różnice. U osób z grupy kontrolnej (bez zaburzeń rozwojowych) zapach strachu wzbudzał lęk, co pociągało za sobą szereg zmian fizjologicznych w obrębie organizmu (np. zmianę przewodnictwa skóry, itp.). U autystów zapach strachu obniżał poziom napięcia emocjonalnego. Reakcję lękową wywoływał natomiast zapach neutralny.

Dalsze eksperymenty potwierdziły, że osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu w przeciwieństwie do zwykłych śmiertelników bardziej ufają jednostkom, od których nieświadomie wyczuwają strach, a mniej tym, które się nie boją. Nieadekwatnie reagują też na działanie heksadekanalu - substancji o udowodnionych właściwościach uspokajających.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH