60 proc. badań klinicznych w Polsce i UE zawiera nieprawdziwe dane

Aż 60 proc. badań klinicznych prowadzonych w Polsce i Europie zawiera nieprawdziwe dane. Chodzi najczęściej o informacje, których nie było w dokumentacji medycznej opisującej stan chorych - mówi dr hab. Marek Wroński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rzecznik rzetelności naukowej WUM na konferencji w Warszawie poświęconej zasadom oceny technologii medycznych mówił o nierzetelności badań wykazujących na ile różne metody terapii są przydatne i efektywne kosztowo. Jego zdaniem, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że 2 proc. ankietowanych uczonych przynajmniej raz sfałszowało wyniki prowadzonych przez siebie badań, 14 wiedziało, że robią to inni specjaliści, a 34 proc. przyznało się do innych praktyk niezgodnych z zasadami rzetelności badań. - Dopuszczają się tego nawet uznani profesorowie na wysokich stanowiskach - podkreślił dr Wroński.

Jego zdaniem trzeba o tym mówić, ponieważ coraz częściej dochodzi do olbrzymich fałszerstw, które nie zawsze udaje się ujawnić. W zaproponowanych do druku pracach recenzenci często nie są w stanie ich wykryć, toteż mija wiele czasu, zanim badania w innych ośrodkach podważą skuteczność propagowanej od dawna technologii medycznej.

Według dr Wrońskiego, skala oszustw jest bardzo duża. Najczęściej w badaniach klinicznych podawane są dane dotyczące chorych, których nie było w karcie ich choroby. Inne uchybienia polegają na przekształcaniu lub selektywnym wybieraniu jedynie danych pasujących do tezy prowadzonych badań.

Publikowane są nawet badania całkowicie sfałszowane. Rzecznik rzetelności naukowej WUM podał jako przykład dr Wernera Bezwodę z RPA, który w połowie lat 90. XX w. przekonywał do leczenia raka piersi u kobiet z przerzutami przy pomocy przeszczepu komórek macierzystych.

- Kuracja kosztowała od 200 do 250 tys. dolarów, ale zaczęto ją masowo stosować, choć na jej temat ukazała się zaledwie jedna publikacja naukowa. Jedynym jej autorem był dr Bezwoda. Był tak przekonujący, że w drugiej połowie lat 90. minionego wieku w okresie zaledwie pięciu lat na całym świecie przeprowadzono 30 tys. takich zabiegów, z tego 16 tys. w USA. Na wspomniane terapie przeznaczono w sumie aż 100 mld dolarów - wyjaśniał dr Wroński.

W 1999 r. ukazały się pierwsze doniesienia podważające jej skuteczność, ale dr Bezwoda publikował kolejne badania wykazujące, że przeszczepy komórek dają świetne wyniki. Dopiero, gdy do jego kliniki w RPA wysłano amerykańskich specjalistów odkryto, że południowoafrykański onkolog fabrykował wyniki badań.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH