10 tysięcy białostoczan zostanie przebadanych przez naukowców Kierownik projektu prof. Karol Kamiński z UMB zaznaczył, że po raz pierwszy przeprowadzone zostaną badania naukowe, które mają na celu całościową ocenę stanu zdrowia. Fot. PTWP

Rozpoczyna się unikatowy projekt, w ramach którego ok. 10 tys. białostoczan zostanie przebadanych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wyniki mają posłużyć m.in do poznania nowych zależności między chorobami cywilizacyjnymi a stylem życia.

W czwartek (21 kwietnia) władze Białegostoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) podpisały porozumienie o współpracy w ramach projektu.

Projekt pod nazwą "Białystok Polish Longitudinal University Study. Białystok Plus" jest unikatowym badaniem, które na taką skalę nie było dotąd prowadzone w Polsce. Podobne prowadzone są np. w Niemczech czy Holandii.

Jak mówił na konferencji prasowej rektor UMB prof. Jacek Nikliński, podpisana w czwartek umowa jest ważna, bo daje możliwość formalnego rozpoczęcia projektu, a do mieszkańców będą mogły być rozsyłane zaproszenia na badania.

Dodał, że porozumienie reguluje też sprawę ochrony danych osobowych uczestników projektu. Prof. Nikliński mówił, że miasto, dzięki wynikom badań, będzie mogło ulepszać swoje programy profilaktyczne i promocję postaw prozdrowotnych.

W pierwszej kolejności odbędzie się pilotaż, w którym zostaną przebadane osoby, które same zgłosiły się do naukowców oraz te, które jako pierwsze odpowiedzą na zaproszenie - mówił dziennikarzom kierownik projektu prof. Karol Kamiński z UMB. Poinformował, że pierwsze zaproszenia mają trafić do białostoczan z końcem wakacji, tak aby pilotażowe badania móc przeprowadzić w październiku.

W 2016 roku zaplanowano trzy pilotażowe badania: w maju i czerwcu (w których zostaną przebadane osoby chętne) oraz w październiku (osoby, do których wysłano zaproszenia). Ich cel to sprawdzenie przyjętych metod badawczych. Główne badania na grupie 10 tys. osób w wieku 20 - 80 lat odzwierciedlającej strukturę populacji mieszkańców miasta, mają się rozpocząć w 2017 r. Trwają starania o granty na ten cel, by zapewnić finansowanie.

Prof. Kamiński zaznaczył, że po raz pierwszy przeprowadzone zostaną badania naukowe, które mają na celu całościową ocenę stanu zdrowia.

Dodał, że do tej pory naukowcy badali tylko jeden aspekt zdrowia, np. nowotworowy, układ krążenia czy oddechowy. Natomiast badania "Białystok Plus" - jak powiedział - ma aspekt interdyscyplinarny i ma pokazywać jak różne czynniki wpływają na rozwój chorób. Naukowcy liczą także na to, że w badaniach uda się odkryć nowe zależności pomiędzy funkcjonowaniem różnych układów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH