Zabrze: trwa X Międzynarodowa Konferencja "Roboty Medyczne"

W piątek (7 grudnia) już po raz dziesiąty w Zabrzu odbywa się międzynarodowa konferencja poświęcona robotom medycznym. Tym razem do Zabrza przyjechali specjalni goście, będący wybitnymi postaciami w świecie twórców robotów medycznych.

Podczas konferencji wykład o perspektywicznych kierunkach rozwoju inteligentnych narzędzi chirurgicznych oraz robotów medycznych przedstawił profesor Richard Satava z USA, pionier chirurgii robotowej.

Prof. Satava jest pierwszym człowiekiem, który operował prototypem robota chirurgicznego. Aktualnie - doradca i członek wielu projektów Pentagonu i DARPA - amerykańskiej agencji rządowej zajmującej się najnowszymi technologiami wojskowymi.

Swoim doświadczeniem z uczestnikami konferencji podzielił się także Mehran Anvari z Kanady, innowacyjny chirurg, który jako pierwszy przeprowadził teleoperację na odległość. Brał udział w projektach, które testowały możliwość wykonywania operacji na odległość, na przykład na statku podwodnym czy w kosmosie.

Postęp zaczyna się od marzeń
Gościem konferencji był także pierwszy i jak na razie ostatni Polak, który miał okazję zobaczyć ziemię z perspektywy kosmosu - Mirosław Hermaszewski. Wspólnie z uczestnikami konferencji, sięgając w przyszłość zastanawiał się nad możliwością przeprowadzania ewentualnych nagłych, koniecznych teleoperacji podczas podróży międzyplanetarnych czy turystycznych lotów na księżyc.

- W przypadku teleoperacji w czasie podróży na przykład na księżyc czy w czasie pobytu na nim, opóźnienie przesyłu fal radiowych wyniesie sekundę. Zanim więc sygnał po wysłaniu wróci do chirurga są to już dwie sekundy. Może to stanowić nie lada problem w prowadzeniu teleoperacji w ten sposób - mówił Hermaszewski.

Jak jednak podkreślił, pokonywania kolejnych barier jest możliwe m. in. dzięki marzeniom, bo to one pozwalały osiągać naukowcom, to co wydawało się nieosiągalne.

- Tak jak jeszcze zupełnie niedawno niemożliwy wydawał się lot człowieka w kosmos, tak dzisiaj może się wydawać, że marzenia o doskonałym, niezawodnym i bezpiecznym robocie medycznym są bardzo odległe. Trzeba po prostu marzyć i te marzenia spełniać - mówił kosmonauta.

Jubileuszowa zabrzańska konferencja stała się szczególna także z innego powodu. Udział w niej wzięło 25 uczestników z 12 europejskich krajów realizujących projekt mający wyznaczyć nowe granice dla robotów medycznych Chodzi o stworzenie inteligentnego ramienia robota o zmiennej sztywności i geometrii „Stiff-Flop”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH