Zabrze: metoda pozwalająca na bardziej bezpieczne operacje

Urządzenie zwiększające bezpieczeństwo niekardiologicznych operacji opracowali specjaliści z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu.

Wynalazek utrzymuje stabilne ciśnienie tętnicze i chroni m.in. mózg przed niedokrwieniem podczas operacji. Urządzenie wspomaga hemodynamikę w trakcie zabiegu operacyjnego dzięki przezprzełykowej stymulacji przedsionków lub komór oraz przezskórnej, nieinwazyjnej stymulacji komór serca.

– Wprowadzenie stymulacyjnego wspomagania hemodynamiki na sale operacyjne przyczyni się nie tylko do ochrony samego pacjenta, ale zapewni również większe bezpieczeństwo szpitalowi, narażonemu na roszczenia pacjentów, u których takie niepożądane efekty operacji wystąpią – powiedział PAP dyrektor ITAM, Adam Gacek.  

Urządzenie nie jest jeszcze dostępne na rynku, ze względu na konieczność przeprowadzenia złożonej procedury certyfikacyjnej. 

– Wprowadzenie tego nowego urządzenia na rynek usług medycznych planowane jest na rok 2012 – przewiduje dyrektor Gacek. 

Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu jest placówką badawczą o 40-letniej tradycji. Prowadzi prace badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe w dziedzinie techniki medycznej. Za urządzenie do stymulacyjnego wspomagania hemodynamiki w trakcie zabiegu operacyjnego Cardi Accel ANP-701 ITAM otrzymał Grand Prix Światowych Targów Wynalazczości Brussels Innova 2010. 

W Europie każdego roku wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym około 7 mln niekardiologicznych zabiegów chirurgicznych. U około 2-3 proc. operowanych – co w skali Europy stanowi 140 do 250 tysięcy przypadków – występują powikłania kardiologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH