Wymiana aparatury medycznej: pieniądze nie są jedynym zmartwieniem Fot. Archiwum

Unijna perspektywa finansowa 2014-2020 stwarza kolejną szansę na wymianę aparatury medycznej w polskich szpitalach. Zarządzający nie czekają jednak na dotacje z UE i na różne sposoby starają się modernizować swoje lecznice. Wskazują też na problemy związane z takimi inwestycjami.

Na jedną z form zapewnienia placówkom aparatury medycznej na odpowiednim poziomie wskazuje prezes zarządu Szpitali Tczewskich S.A., Janusz Boniecki.

Nie ma cudownego rozwiązania, ale...
- Nasz szpital, który nie miał rezonansu magnetycznego ani tomografu i nie stać go było na ich zakup, ogłosił konkurs. W jego wyniku firma zewnętrzna wstawiła do lecznicy 16-rzędowy tomograf i gorszej klasy rezonans. Pół roku temu rezonans został wymieniony na najnowocześniejszy. W Pomorskiem są zaledwie dwa urządzenia tej klasy. Firmie zewnętrznej powierzono także laboratorium - mówił Boniecki.

- Nigdy nie byłoby nas stać na zakup takiego sprzętu i wyposażenia, ale najważniejsze, że nasi pacjenci mogą z niego korzystać. Nie twierdzę, że outsourcing jest cudownym rozwiązaniem. Trzeba jednak bardzo dokładnie liczyć co jest opłacalne dla szpitala i dla pacjenta. Gdybyśmy sami wykonywali te usługi, byłyby one dużo droższe  - zauważa prezes Boniecki.

Jak podkreśla doc. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie- Prokocimiu, do placówki trafiają najcięższe przypadki. Musi być ona zatem wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę.

- Policzyłem, że wartość podstawowego sprzętu na wyposażeniu szpitala wynosi ok. 150 mln złotych. Jeśli wziąć pod uwagę 10-letni okres jego wymiany, co roku wartość zakupów musiałaby wynieść 10-15 mln zł. To jest ogromny problem szpitali tzw. ostatniej szansy. Nie ma referencyjności, dlatego ubiegamy się o takie same środki w NFZ, jak inne placówki, które nie muszą być wyposażane w tak kosztowny sprzęt - stwierdził dyrektor Kowalczyk.

Dodał, że ogromnym plusem w zakresie wyposażenia lecznicy były programy - nowotworowy oraz kardiologiczny. Szpital pozyskał przy tej okazji bardzo potrzebny i nowoczesny sprzęt.

- Problemem jest jednak spięcie wszystkich urządzeń w jeden szpitalny system. Często przyczyną są warunki przetargów, które sprawiają, że nie zawsze można kupić to, co jest najbardziej potrzebne, kompatybilne ze sprzętem, który już funkcjonuje - dodał dyrektor Kowalczyk.

Problemem jest wycena świadczeń
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku należy do największych w Polsce - dysponuje 1350 łóżkami. Jak mówił jego dyrektor, Bogusław Poniatowski, placówka nie ma problemów z nowoczesnym wyposażeniem i aparaturą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH