
Implantowany do wnętrza ciała robot może pobudzać regenerację tkanek, rozciągając je - informuje pismo "Science Robotics”.
Jak wykazali specjaliści z Boston Children's Hospital (USA), pokryty biokompatybilną "skórą" wszczepiony i odpowiednio zaprogramowany robot jest w stanie stopniowo wydłużać narządy rurowe - zwłaszcza te, z których składa się układ pokarmowy.
Dzięki mechanicznemu odsuwaniu od siebie przyszytych do narządu pierścieni pobudza wzrost tkanek, nie zakłócając funkcjonowania narządu ani nie powodując dyskomfortu. Sterowaniem zajmuje się programowana jednostka kontrolna, umieszczona na zewnątrz.
Miniaturowego robota wypróbowano na pięciu świniach, w przypadku których część przełyku udało się wydłużyć o 75 proc. w ciągu 8-9 dni. Badania wykazały, że do wydłużenia doszło dzięki powstaniu licznych nowych komórek. W tym czasie zwierzęta były przytomne, mogły się poruszać i jadły normalnie. Nie wykazywały objawów stresu.
Zdaniem twórców metoda może znaleźć zastosowanie między innymi w przypadku atrezji (wrodzonego zaburzenia ciągłości) przełyku oraz zespołu krótkiego jelita (w jego przypadku jelito cienkie jest zbyt krótkie, co utrudnia wchłanianie pokarmu, wymaga żywienia pozajelitowego i jest przyczyną licznych powikłań). Zespół krótkiego jelita jest znacznie częstszy od atrezji przełyku - jego przyczyną bywa usunięcie części jelita na przykład z powodu nowotworu, martwicy czy choroby Crohna.
Dalsze badania powinny pozwolić na ustalenie optymalnej siły rozciągania tkanek oraz innych parametrów decydujących o powodzeniu terapii. Podjęte zostaną również próby wydłużania jelita u świń.
Obecnie stosowana przy wydłużaniu przełyku metoda Fokera wykorzystuje odpowiednio umieszczone szwy chirurgiczne - podczas całej procedury pacjent jest nieprzytomny i farmakologicznie unieruchomiony, nie może nawet sam oddzielnie oddychać (zajmuje się tym respirator). W takim stanie przebywa na oddziale intensywnej terapii od tygodnia do nawet czterech tygodni. Długotrwałe unieruchomienie może sprzyjać powikłaniom, na przykład zakrzepom.


CZYTAJ TAKŻE
- 14:57 Gowin: ministerstwo nie będzie niczego narzucać w sprawach statutów uczelni
- 14:30 Co zawiera projekt nowelizacji ustawy ws. cen prądu?
- 13:55 Szumowski: e-skierowania to lepsze wykorzystanie zasobów w ochronie zdrowia
- 13:45 Białystok: jest kolejna edycja Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej
- 13:20 Katowice: ważą się losy oddziału dermatologicznego dla dzieci
- 12:40 Włoszczowa: powiat daje młodym lekarzom stypendium i mieszkanie
- 12:15 Nowe przepisy unijne szansą dla polskich farmaceutyków?
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 4 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych