Wprowadzenie pakietu onkologicznego ożywi rynek diagnostyki?

Jak wynika z raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek diagnostyki obrazowej w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019”, rynek diagnostyki obrazowej, rozumiany jako sprzedaż sprzętu w Polsce, był wart około 900 mln zł w 2014 r.

Jednym z elementów, który przyczynia się do rozwoju rynku diagnostyki obrazowej, jest struktura wiekowa aparatury w Polsce - należy ona do najmłodszych w skali europejskiej. Przykładowo, około 74% aparatury do rezonansu magnetycznego stanowią aparaty nie starsze niż pięcioletnie, a tylko około 4% aparatury ma powyżej 10 lat. Podobnie jest w przypadku tomografii komputerowej: około 60% aparatów służących do diagnostyki tą metodą ma nie więcej niż pięć lat, a około 7% stanowią aparaty co najmniej dziesięcioletnie.

Dodatkowym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na stopień podejmowanych inwestycji w zakupów aparatury, jest polityka państwa w zakresie zawierania umów ze świadczeniodawcami oraz wysokość wydatków publicznych na diagnostykę. Dlatego wprowadzenie pakietu onkologicznego może ożywić dodatkowo rynek diagnostyki a w wieloletniej perspektywie reforma może stać się bodźcem dla efektywniejszego wykorzystania już zakupionego sprzętu.

Wymieniając inne czynniki, mające znaczenie dla rozwoju rynku aparatury do diagnostyki obrazowej, należy wspomnieć m.in. o informatyzacji technik obrazowania medycznego, rozwoju radiofarmacji, długim czasie oczekiwania na badania w placówkach posiadających umowy z NFZ (co jest skorelowany z rozwojem rynku prywatnej opieki medycznej), wzroście zachorowalności na nowotwory czy też o starzeniu się społeczeństwa.

Rozwój tego rynku jest ograniczany między innymi ze strony czynników takich jak ogólnie dość niskie, w porównaniu z innymi obszarami ochrony zdrowia, finansowanie diagnostyki ze środków publicznych.

Problematyczne dla rozwoju rynku jest też niedostateczne wykorzystanie sprzętu do diagnostyki oraz brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników. Choć liczba radiologów wzrasta z roku na rok, to warto zaznaczyć, że tempo wzrostu liczby pracowni diagnostycznych jest tak szybkie, że napływ nowych młodych specjalistów w dziedzinie radiologii nie jest kompatybilny z tempem wyposażenia szpitali w sprzęt. Według danych Ministerstwa Zdrowia, pod koniec 2013 r. w placówkach ochrony zdrowia w Polsce pracowało 2,5 tys. lekarzy radiologów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH