Wielkopolska: uruchomiono pierwszy w regionie skaner PET-CT nowej generacji Aparat PET-CT służy do wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych, Fot. Liz West/Flickr, CC BY 2.0 (zd. ilustracyjne)

Nowoczesny skaner PET-CT GE Discovery IQ, pozwalający na wyrycie zmian nowotworowych wielkości od 2-3 mm, uruchomiono w środę w Poznaniu. Pierwsze tego typu urządzenie w regionie skraca czas badania z 20 do 5 min., co umożliwia wykonanie ok 40 badań dziennie.

Aparat PET-CT służy do wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych; pozawala na precyzyjną lokalizację ogniska raka i ocenę stopnia jego zaawansowania. Umożliwia on także ocenę skuteczności danej terapii u konkretnego pacjenta, co wpływa na efektywność dalszego leczenia.

Prezentacja nowego urządzenia odbyła się w pracowni PET-CT Affidea, działającej przy Centrum Medycznym HCP w Poznaniu. Stolica Wielkopolski będzie drugim miejscem w kraju, gdzie można będzie przeprowadzać badania na tym aparacie.

- Jest to urządzenie nowej generacji, które otwiera zupełnie nową erę w badaniach PET - podkreślił prezes zarządu Affidea Jarosław Furdal. 

Urządzenie pozwala na lokalizację zmian nowotworowych wielkości 2-3 mm. Wcześniej, granicą wykrywalności ogniska choroby było 5-6 mm. Innowacyjność skanera PET-CT GE Discovery IQ opiera się m.in. na redukcji szumów. Dzięki zastosowaniu nowej konstrukcji detektora o nazwie LightBurst staje się on dwukrotnie czulszy od urządzeń poprzednich generacji.

Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii prof. Aleksander Barinow-Wojewódzki podkreślił, że w monitorowaniu choroby nowotworowej i lokalizacji przerzutów sprzęt ten jest bardzo przydatny. - Wykrywanie zmian chorobowych na poziomie 3 mm to bardzo duży postęp. Już zmiana wykryta w rozmiarze 5, 7, czy 10 mm i usunięta w tym samych czasie daje pacjentom, według badań medycznych, przeżycie na poziomie 70-92 proc. - podkreślił.

- Dla porównania, guzy, które w większości wykrywamy dzisiaj, dają chorym pięcioletnie przeżycie na poziomie zaledwie 8-12 proc. W przypadku tego badania szanse pacjentów automatycznie wzrastają do 70 proc. Można więc śmiało powiedzieć, że to rewolucja - dodał profesor.

Według prezesa Pleszewskiego Centrum Medycznego Tadeusza Stefaniaka zaletą nowego sprzętu jest także krótki czas naświetlania pacjentów promieniami rentgenowskimi. 

W ramach umowy między poznańską pracownią PET-CT Affidea a NFZ badania są w całości refundowane. Wskazaniami do ich przeprowadzenia jest m.in. rak przełyku, piersi, jelita grubego, jajnika, czerniak czy pojedynczy guzek płuca. Urządzenie PET-CT wykorzystywane jest także w kardiologii, w tym w podejrzeniach choroby niedokrwiennej oraz neurologii - np. w rozpoznaniu padaczki lekoodpornej.

W poznańskim ośrodku PET-CT Affidea przeprowadza się ok 300 tego typu badań miesięcznie. W Polsce, wykonuje się ich niewiele ponad 30 tys. Jak wskazują lekarze zapotrzebowanie jest nawet trzykrotnie większe.

Poza Wielkopolską skaner PET-CT GE Discovery IQ znajduje się we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH