Wideotłumacz ułatwi niesłyszącym kontakt z urzędami

Wideotłumacz to najprostsza metoda, dzięki której osoba niesłysząca będzie mogła swobodnie komunikować się np. z urzędami administracji publicznej - przekonywali w poniedziałek (7 maja) w Sejmie przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych. Wideotłumacze działają już w Łodzi.

- Dziś często jest tak, że pracownicy urzędów wysyłani są na kilkudziesięciogodzinne szkolenia z języka migowego. To tak, jakby oczekiwać, że ktoś w takim czasie nauczy się języka - mówił na konferencji prasowej Piotr Kowalski z łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

Z pomocą niesłyszącym ma przyjść wideotłumacz, czyli aplikacja, która pozwoli zrozumieć osobę "migającą". Dzięki wideotłumaczowi, rozmowa urzędnika z osobą niesłyszącą tłumaczona będzie w czasie rzeczywistym przez tłumacza języka migowego.

Tomasz Stasik - twórca usługi - tłumaczy zasady jej działania: - Wykorzystujemy wideorozmowę jako nośnik informacji wizualnej i głosowej do komunikacji osoby głuchej z osobą słyszącą. Urządzeniem końcowym może być np. tablet albo zwykły smartfon. Tablet łączy się z serwerem, potem obraz i głos wędrują do urządzenia, które obsługuje tłumacz języka migowego.

Tłumacz komunikuje się językiem migowym z osobą głuchą, a głos tłumacza będzie słyszał urzędnik.

System działa już m.in. w łódzkim urzędzie marszałkowskim oraz w tamtejszych urzędach skarbowych. Piotr Kowalski przekonuje, że wideotłumacz sprawdził się również podczas wzmożonego ruchu w urzędach skarbowych pod koniec kwietnia.

1 kwietnia weszła w życie ustawa o języku migowym. Nowe prawo przewiduje, że organy administracji publicznej będą musiały zapewnić osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego. Osoby potrzebujące powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.

Przepisy mówią też o udostępnianiu przez administrację środków wspierających komunikację. Oznacza to np. dostosowanie stron internetowych dla niesłyszących i wykorzystywanie w kontaktach poczty elektronicznej oraz sms-ów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH