Warszawa: w WIM działa pierwszy w Polsce system analiz medycznych Rezonans magnetyczny w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Fot. PiotrBlawicki.com/WIM

W Wojskowym Instytucie Medycznym powstał pierwszy w Polsce system analiz medycznych - powiedział we wtorek (20 października) w Warszawie dyrektor ośrodka, prof. Grzegorz Gielerak, podczas konferencji "Jakościowy skok w opiece nad pacjentami".

Spotkanie poświęcone było najnowocześniejszemu wyposażeniu diagnostycznemu i terapeutycznemu, jakie powstało w WIM w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakupiono m.in. angiograf obrazujący stan naczyń krwionośnych, najnowszej generacji rezonans magnetyczny o mocy 3 Tesli oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET).

- Powstała również hybrydowa sala operacyjna, w której mogą być wykonywane zarówno coraz częściej stosowane zabiegi mało inwazyjne, jak i klasyczne, np. na otwartej jamie brzusznej - powiedział prof. Marek Maruszyński, kierownik kliniki chirurgii naczyniowej i endowaskularnej.

Według specjalisty, operacje mało inwazyjne ratują życie chorych, którzy z powodu dużego zagrożenia groźnymi powikłaniami nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji. Jako przykład podał zabieg usunięcia tętniaka aorty brzusznej. Dawniej śmiertelność takich operacji była tak duża, że często rezygnowano w ogóle z jej przeprowadzenia.

- Dziś zamiast skalpela używany drobne cewniki wprowadzane do chorego naczynia krwionośnego. W ten sposób leczymy chorego od środka, w miejscu, w którym rozwinęła się choroba - powiedział prof. Maruszyński.

Podobnie jak hybrydowa sala operacyjna łączy różne urządzenia medyczne i techniki operacyjne, w Wojskowym Instytucie Medycznym powstał system informatyczny "TeleMedNet II" łączący wszystkie najważniejsze urządzenia diagnostyczne ośrodka.

- Stworzyło to zupełnie nowe możliwe wykrywania chorób, jak i ich leczenia - powiedział dr inż. Piotr Murawski, szef oddziału teleinformatyki WIM.

System umożliwia kompleksowe analizowanie wszystkich danych uzyskiwanych w poszczególnych klinikach i oddziałach Instytutu. Włączono do niego m.in. skaner histopatologiczny, który na ekranie przekazuje obraz pobranej od chorego próbki tkanki takiej samej jakości jak ten, który lekarz ogląda pod mikroskopem.

- Wiele analiz medycznych komputery same mogą wykonać, np. w nocy, wystarczy tylko odpowiednio je zaprogramować - podkreślił dr Murawski.

Dodał, że zastosowano oprogramowanie przyjazne dla obsługujących je specjalistów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH