Warszawa: pierwszy krajowy ośrodek wyposażony w rezonans z hiperpolaryzatorem

W piątek (20 lutego) w stolicy otwarto Creative Neuroscience Lab - CNS Lab, pierwszy w Polsce ośrodek naukowo-medyczny wyposażony w rezonans magnetyczny z hiperpolaryzatorem. Na świecie jest jedynie kilka podobnych urządzeń.

Nowa placówka sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - powiedziała prof. Ewa Zalewska z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie. CNS Lab, czyli Ośrodek Zintegrowanych Badań Strukturalnych i Czynnościowych Centralnego Układu Nerwowego, jest wspólnym przedsięwzięciem IBIB PAN oraz Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Mieści się w nowym budynku przy WIML przy ul. Krasińskiego 54/56.

Podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch powiedział, że w ramach zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) realizowanych jest 20 tys. projektów o wartości 52 mld zł. Jednym z nich jest CNS Lab, który zrealizowano sprawnie i w terminie.

Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber podkreślił, że CNS Lab jest zarówno ośrodkiem naukowym, jak i placówką medyczną, która będzie zajmowała się nowoczesną diagnostyką na potrzeby zarówno medycyny lotniczej, jak i powszechnej opieki medycznej.

- Najbardziej zależy nam właśnie na takich przedsięwzięciach, w których badania naukowe skoordynowane są potrzebami społecznymi i gospodarczymi - podkreślił.

Dodał, że CNS Lab dysponuje odpowiednią kadrą, co nie zawsze udaje się zapewnić w nowopowstających nowoczesnych ośrodkach. "Z tego powodu są czasami kłopoty z właściwym ich użytkowaniem, ale w przypadku tego ośrodka taka sytuacja nie powinno mieć miejsca" - powiedział.

Prof. Ewa Zalewska podkreśliła, że najważniejszym wyposażeniem CNS Lab, jest rezonans magnetyczny wraz z hiperpolaryzatorem. W Europie są jedynie trzy takie aparaty - dwa w krajach skandynawskich oraz jeden w Wielkiej Brytanii.

- Pozwalają one przeprowadzać badania na światowym poziomie - podkreśliła.

Hiperpolaryzacja, czyli Dynamiczna Polaryzacja Atomowa (DNP), pozwala obserwować procesy metaboliczne wewnątrz ciała bez potrzeby stosowania promieniowania jonizującego. Hiperpolaryzator wielokrotnie zwiększa czułość rezonansu magnetycznego, a poddawane hiperpolaryzacji substancje mogą służyć w badaniach obrazowych jako środek kontrastujący.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH