Warszawa: miliony na sprzęt dla centrum urazowego WIM

Centrum urazowe działające w Wojskowym Instytucie Medycznym, obsługujące pacjentów z urazami wielonarządowymi z Mazowsza, kupiło wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną i sprzęt informatyczny, który ma ułatwić szybką diagnostykę i kompleksową opiekę medyczną. Całość inwestycji kosztowała ponad 11 mln zł.

Jak powiedział podczas wtorkowej (18 września) konferencji prasowej, gen. brygady Grzegorz Gielerak, dr n.med i jednocześnie dyrektor WIM, projekt utworzenia centrów urazowych (CU) jest jednym z ważniejszym programów strategicznych w ochronie zdrowia w ciągu ostatnich lat.

Centrum działające w WIM jest jednym z 13 w kraju. Przeznaczone jest dla około trzech mln mieszkańców z terenu Mazowsza. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, służy pomocą ofiarom wypadków z całego kraju.

W 2011 roku z jego usług skorzystało 279 pacjentów, z czego 149 spełniało kryteria skierowania do CU. - Najważniejszymi zadaniami, jakie spełniają centra, jest z jednej strony zmniejszenie śmiertelności wśród ofiar wypadków komunikacyjnych (obecnie ten odsetek sięga 20-25 proc.), z drugiej zmniejszenie stopnia inwalidztwa w tej właśnie grupie, która dotyka obecnie 40 proc. pacjentów pourazowych - podkreślił Gielerak.

I dodał, że chociaż utrzymanie centrów wymaga większego zaangażowania finansowego płatnika i jednostek, które posiadają takie centra, to jednak koszty te w ciągu kilku - kilkunastu lat się zwracają.

Rzecznik WIM dr Piotr Dąbrowiecki zwrócił uwagę, że pacjenci, którzy kierowani są do CU, powinni spełniać określone kryteria: chodzi m.in. o urazy wielonarządowe. Podkreślił, że procedury urazowe są niedoszacowane przez NFZ, a świadczenia w ramach CU nie powinny być limitowane. Powiedział, że 55 proc. pacjentów trafiających do Centrum nie spełnia kryteriów, jednak otrzymują oni niezbędną pomoc.

Podczas konferencji poinformowano także, że w WIM od początku roku działa zespół psychotraumatyczny, który udziela pacjentom pomocy psychologicznej.

Sprzęt, który został zakupiony na potrzeby mazowieckiego centrum urazowego, nabyto w ramach realizowanego od grudnia 2010 roku projektu "Zakup sprzętu medycznego na potrzeby organizacji Centrum Medycznego w WIM”. Dzięki niemu zakupiono 467 sztuk sprzętu medycznego, w tym. m.in. dwa aparaty RTG z ramieniem C, 33 sztuki defibrylatorów z możliwością wykonania kardiowersji, 20 sztuk respiratorów transportowych i dwa urządzenia do prowadzenia dializ.

Całkowity koszt projektu wyniósł 11,2 mln. zł, z czego 9,5 mln. zł. pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe środki z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Termin zakończenia projektu mija 31 października 2012 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH