WOŚP kupuje sprzęt dla dziecięcych oddziałów ratunkowych

Co najmniej 236 urządzeń medycznych dla 50 placówek z dziecięcymi oddziałami ratunkowymi planuje kupić Fundacja WOŚP podczas konkursu ofert, który rozpoczął się w poniedziałek (20 października). To sprzęt z najwyższej półki - zapewnia szef fundacji Jurek Owsiak.

WOŚP planuje kupić sprzęt, który sprawi, że lekarze będą w stanie szybciej postawić diagnozę i podjąć decyzję, jakie czynności należy wykonać, by jak najskuteczniej pomóc małym pacjentom na dziecięcych oddziałach ratunkowych.

Na liście zakupów znalazły się m.in. dwa tomografy komputerowe, dziewięć zestawów endoskopowych, 15 aparatów do znieczulania, pięć mikroanalizatorów, 30 transportowych aparatów monitorujących, 30 zestawów do trudnej intubacji, 30 ultrasonografów, 37 wózków leżących, 30 transportowych respiratorów, dziewięć RTG i osiem urządzeń do ogrzewania pacjenta.

Do konkursu - jak poinformował na konferencji prasowej Owsiak - zgłosili się najwięksi światowi producenci wyrobów medycznych. Ich oferty oceniają specjalna ekspercka komisja i zarząd fundacji. Środki na zakupy pochodzą z 22. Finału WOŚP, podczas którego zbierano pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i "godnej opieki seniorów". Rozmowy z firmami, a zgłosiło się ich 36, zaplanowano wstępnie na dwa dni.

Negocjacje, jak podkreślił Owsiak, prowadzone są nie na podstawie regulacji o zamówieniach publicznych, ale w formie konkursu ofert stawiającego na pierwszym miejscu kryterium jakości kupowanych urządzeń. - Zamówienia publiczne to są bardzo niewłaściwe zachowania, bardzo niewłaściwe standardy, bardzo niewłaściwe mechanizmy zakupu czegokolwiek - ocenił szef WOŚP. - Jakość to jest główna cecha urządzeń, które kupujemy. Nikt nigdy nie zakwestionował naszych zakupów - podkreślił.

Owsiak poinformował, że w związku z sytuacją która miała miejsce pod koniec września w jednym z wrocławskich szpitali, gdzie ośmioletni chłopiec został odesłany do innej placówki i zmarł, wstrzymano przekazanie tam sprzętu do czasu wyjaśnienia tej sprawy. - Nie można karać pacjentów, ale sytuacja tam jest dla nas bardzo niepokojąca. Wysłaliśmy dwa tygodnie temu list do dyrektora szpitala, nie otrzymaliśmy jak dotąd odpowiedzi - dodał.

Owsiak podkreślił, że WOŚP planuje też kolejne zakupy dla oddziałów geriatrycznych. Jak ocenił, sprzęt zakupiony dotychczas przez WOŚP dla seniorów w zakładach opiekuńczo-leczniczych istotnie poprawił panujące tam warunki. - Wypchnęliśmy absolutny złom; złom to za dobre określenie bo za złom można dostać pieniądze. Wyjechał z ośrodków geriatrycznych szmelc - powiedział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH