WOŚP: XX Finał dla wcześniaków i ciężarnych z cukrzycą

120 tys. wolontariuszy weźmie udział w XX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał, zaplanowany na 8 stycznia, rozpocznie się w Zakopanem pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko".

Podczas czwartkowej (15 grudnia) konferencji prasowej szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak zaznaczył, że podczas tegorocznego Finału fundacja będzie zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

WOŚP od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci. Fundacja chce kupić kolejnych kilkaset urządzeń, aby w 100 proc. zaspokoić potrzeby przyszłych matek.

Owsiak zapowiedział, że podczas Finału pieniądze zbierać będzie 120 tys. wolontariuszy skupionych w 1,5 tys. sztabach w całej Polsce oraz za granicą. Zaapelował, aby za występy w ramach Finału artyści nie pobierali honorariów. W dniu Finału tradycyjnie już - obok koncertów i różnego rodzaju imprez - odbędą się także w Warszawie i innych miastach biegi pod hasłem "Policz się z cukrzycą".

Wiceprezes Fundacji, prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka przypomniał, że w ciągu 20 lat WOŚP kupiła 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za 450 mln zł - m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg, a także wyposażyła 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Owsiak poinformował, że 20 lat WOŚP pokaże wystawa zdjęć, które 29 grudnia zawisną na ogrodzeniu warszawskich Łazienek. Wraz z początkiem wystawy rozpoczną się licytacje wszystkich fotografii.

Za zebrane w czasie XX Finału pieniądze WOŚP chce kupić także nowoczesne urządzenia dla ratowania życia noworodków, w tym respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez fundację, przy okazji poprzednich finałów.

Pieniądze zebrane w czasie XIX Finału WOŚP - 47 mln 248 tys. 415 zł - zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH