II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którą kieruje prof. Grzegorz Wallner od stycznia posiada najnowocześniejszą w Polsce aparaturę medyczną do diagnostyki zaburzeń czynnościowych przełyku.

Dzięki tej aparaturze lekarze mogą niezwykle precyzyjnie określać przyczyny chorób i tym samym skuteczniej je leczyć.

Zakupiony przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie aparat do wykonywania manometrii wysokiej rozdzielczości i impedancji przełykowej jest także pierwszym tego typu urządzeniem zainstalowanym w Europie.

 - To zupełna nowość - mówi Kurierowi Lubelskiemu prof. Grzegorz Wallner.- Dopiero po nas o zakup tego aparatu wystąpiła jedna z niemieckich klinik.

Lublinianie ogromną przydatność tej aparatury w diagnozowaniu i leczeniu osób cierpiących na chorobę refluksową czy zaburzenia połykania sprawdzili w USA. Trzech lubelskich lekarzy zostało pierwszymi w Europie specjalistami przeszkolonymi do prowadzenia tych badań, przygotowani też zostali do szkolenia innych lekarzy w Polsce i Europie. Profesor Grzegorz Wallner dodaje, że wprowadzenie badań impedancji przełyku stanowi istotny przełom w możliwości przyczynowego leczenia choroby refluksowej.

Okazuje się bowiem, że jedynie u niewielkiej grupy chorych występuje czysty refluks kwaśny, kwalifikujący się do standardowego leczenia farmakologicznego. U większości, lekarze mają do czynienia z zarzucaniem mieszanym lub wręcz niekwaśnym. Wtedy podawanie leków zmniejszających czy blokujących wydzielanie kwasu solnego nie przynosi spodziewanego leczniczego efektu. Może wręcz mieć niekorzystne następstwa i przyczyniać się do rozwoju raka przełyku.

- U tych chorych - mówi prof. Wallner - skuteczniejsze jest leczenie przyczynowe choroby refluksowej, czyli przywracanie wydolności mechanizmu antyrefluksowego na poziomie połączenia przełykowo-żołądkowego za pomocą operacji minimalnie inwazyjnych( laparoskopia, endoskopia).

I właśnie nowo zakupiony aparat pozwala lekarzom na bardzo precyzyjne rozróżnienie charakteru zarzucanej do przełyku treści i podejmowanie skutecznego leczenia chorych.

*
Refluks żołądkowo-przełykowy (ang. Gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD) - schorzenie, polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku (lower esophageal sphincter - LES).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH