PM/Rynek Zdrowia | 03-11-2010 10:55

Ustka: kupują pierwszy w Polsce morski ambulans

Powiat słupski chce w przyszłym roku kupić morską karetkę pogotowia.

Ambulans wodny przeznaczony dla miasta Ustki będzie miał kompletne wyposażenie medyczne, nie różniące się niczym od wyposażenia, jakie mają tradycyjne karetki. Łódź dodatkowo ma posiadać przyczepę podłodziową oraz żuraw wyciągowy.

Stacjonująca na stałe w Ustce karetka będzie wyposażona w silniki strumieniowe, które zapewnią jej szybkość oraz możliwość podejścia pod samą plażę.

Koszt zakupu pojazdu szacowany jest na 1,2 miliona złotych, przy czym 75 proc. tej kwoty stanowi dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, a pozostałe 25 proc. to środki własne powiatu słupskiego oraz gminy i miasta Ustki. 

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zakup ambulansu wodnego dla Ustki uznał za projekt priorytetowy, jednak ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmie zarząd województwa pomorskiego. 

– Posiedzenia komisji i decyzji zarządu w sprawie zakupu karetki wodnej spodziewamy się w najbliższym czasie. W styczniu chcielibyśmy ogłosić przetarg tak, żeby do czerwca sprawę zamknąć. Karetka powinna była gotowa do pracy w sezonie letnim – poinformowała portal rynekzdrowia.pl kierownik oddziału promocji i współpracy Starostwa Powiatowego w Słupsku, Maria Matuszewska. 

Ambulans wodny ma obsługiwać całe nabrzeże powiatu słupskiego od czerwca do września w godz. od 8 do 20.