
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) rozpoczęły sprzedaż swoich produktów w Stanach Zjednoczonych. Niewykluczone, że w przyszłości toruńska firma otworzy w Stanach fabrykę.
O rozszerzeniu sprzedaży na rynek amerykański poinformowali w sobotę w Toruniu na wspólnej konferencji wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, prezes zarządu TZMO Jarosław Józefowicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
- Chcieliśmy szybko rozpocząć naszą działalność w Stanach Zjednoczonych, ale bardzo długo czekaliśmy i wręcz walczyliśmy o pozwolenie na pracę dla najważniejszej w naszej firmie osoby, jeśli idzie o biznes w Stanach, a ściślej - w stanie Georgia w Atlancie (gdzie znajduje się siedziba toruńskiej firmy - PAP) - mówił Józefowicz.
Jak podkreślił, pozwolenie to - wizę pracowniczą - firma uzyskała w dużej mierze dzięki pomocy ze strony wiceminister spraw zagranicznych. - Poinformowaliśmy o naszych trudnościach panią minister, która bardzo życzliwie i szybko podjęła działania i spowodowała reakcję urzędu amerykańskiego - zaznaczył prezes.
Powiedział, że dzięki temu TZMO mogą być już "aktywne biznesowo i gospodarczo na rynku amerykańskim".
Kacperczyk potwierdziła, że "przy tego typu transakcjach ważny jest kontakt i z ministerstwem, i z placówkami dyplomatycznymi w Stanach Zjednoczonych". - Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy taką współpracę z panem prezesem i ze spółką TZMO. Rzeczywiście, działania i praca z administracją amerykańską musi być prowadzona wielotorowo, a wsparcie administracji (polskiej - PAP) może pomóc - wskazała wiceminister.
Nadzieję na wsparcie przez MSZ kolejnych regionalnych firm w zakresie inwestycji zagranicznych wyraził marszałek regionu kujawsko-pomorskiego. Powiedział, że rzadko się zdarza, aby rodzime firmy inwestowały poza krajem. - Częściej myślimy o zagranicy, kiedy chcemy sprowadzić kapitał do nas, a tu sytuacja jest odwrotna - powiedział Całbecki.
Niewykluczone, że w przyszłości toruńska firma otworzy w Stanach swoją fabrykę. Zdaniem Józefowicza, w drugiej połowie 2015 roku będzie już wiadomo, czy inwestycja ta zostanie podjęta.
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych powstały w 1951 roku. Zadaniem przedsiębiorstwa było dostarczanie opatrunków wodoszczelnych na potrzeby wojska i górnictwa. Pięć lat później asortyment TZMO został poszerzony o podpaski higieniczne. W roku 1991 zakład został sprywatyzowany i przekształcony w spółkę akcyjną. Obecnie TZMO SA jest właścicielem 54 firm w 17 krajach, w których zatrudnia ponad 7,6 tys. osób.


- 10:15 Małopolskie: oczy uczniów pod opieką specjalistów
- 10:00 Sopot: kolejny etap inwestycji w placówkę z porodówką
- 09:40 Szczecinek: samorząd miasta umożliwił szpitalowi wzięcie kredytu
- 09:20 GIS zapowiada kontrole gastronomii w sezonie letnim
- 09:00 Radom: w ramach bezpłatnych badań wykrywających nowotwory głowy i szyi przebadano już...
- 08:43 Tętnicze nadciśnienie płucne - jak skutecznie je leczymy?
- 08:20 Prekursorkę domowej opieki nad chorymi ogłoszą wkrótce błogosławioną
- 05:55 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- 1 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 2 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- 3 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 4 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 7 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 8 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych