PAP/Rynek Zdrowia | 14-12-2014 11:53

Toruń: TZMO rozpoczęły sprzedaż w Stanach Zjednoczonych

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) rozpoczęły sprzedaż swoich produktów w Stanach Zjednoczonych. Niewykluczone, że w przyszłości toruńska firma otworzy w Stanach fabrykę.

O rozszerzeniu sprzedaży na rynek amerykański poinformowali w sobotę w Toruniu na wspólnej konferencji wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, prezes zarządu TZMO Jarosław Józefowicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

- Chcieliśmy szybko rozpocząć naszą działalność w Stanach Zjednoczonych, ale bardzo długo czekaliśmy i wręcz walczyliśmy o pozwolenie na pracę dla najważniejszej w naszej firmie osoby, jeśli idzie o biznes w Stanach, a ściślej - w stanie Georgia w Atlancie (gdzie znajduje się siedziba toruńskiej firmy - PAP) - mówił Józefowicz.

Jak podkreślił, pozwolenie to - wizę pracowniczą - firma uzyskała w dużej mierze dzięki pomocy ze strony wiceminister spraw zagranicznych. - Poinformowaliśmy o naszych trudnościach panią minister, która bardzo życzliwie i szybko podjęła działania i spowodowała reakcję urzędu amerykańskiego - zaznaczył prezes.

Powiedział, że dzięki temu TZMO mogą być już "aktywne biznesowo i gospodarczo na rynku amerykańskim".

Kacperczyk potwierdziła, że "przy tego typu transakcjach ważny jest kontakt i z ministerstwem, i z placówkami dyplomatycznymi w Stanach Zjednoczonych". - Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy taką współpracę z panem prezesem i ze spółką TZMO. Rzeczywiście, działania i praca z administracją amerykańską musi być prowadzona wielotorowo, a wsparcie administracji (polskiej - PAP) może pomóc - wskazała wiceminister.

Nadzieję na wsparcie przez MSZ kolejnych regionalnych firm w zakresie inwestycji zagranicznych wyraził marszałek regionu kujawsko-pomorskiego. Powiedział, że rzadko się zdarza, aby rodzime firmy inwestowały poza krajem. - Częściej myślimy o zagranicy, kiedy chcemy sprowadzić kapitał do nas, a tu sytuacja jest odwrotna - powiedział Całbecki.

Niewykluczone, że w przyszłości toruńska firma otworzy w Stanach swoją fabrykę. Zdaniem Józefowicza, w drugiej połowie 2015 roku będzie już wiadomo, czy inwestycja ta zostanie podjęta.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych powstały w 1951 roku. Zadaniem przedsiębiorstwa było dostarczanie opatrunków wodoszczelnych na potrzeby wojska i górnictwa. Pięć lat później asortyment TZMO został poszerzony o podpaski higieniczne. W roku 1991 zakład został sprywatyzowany i przekształcony w spółkę akcyjną. Obecnie TZMO SA jest właścicielem 54 firm w 17 krajach, w których zatrudnia ponad 7,6 tys. osób.