Szpitalna klimatyzacja pod nadzorem, czyli bezpiecznie i ekologicznie, choć nieco drożej...

Ministerstwo Środowiska w ramach dostosowywania polskiego prawa do przepisów unijnych zamierza wprowadzić obowiązek serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych oraz prowadzenia dokumentacji ekologicznej sprzętu.

Serwisowanie klimatyzacji nowością dla szpitali nie jest, jednak ceny mogą wzrosnąć, ponieważ tym razem trzeba będzie sięgnąć po usługi certyfikowanych firm.

Sprawne urządzenia klimatyzacyjne są istotnym czynnikiem zapobiegającym zakażeniom szpitalnym – Główny Inspektorat Sanitarny nie ma co do tego wątpliwości. Dlatego ich serwisowanie i eksploatacja muszą być objęte odpowiednimi procedurami. Obecnie lecznice mają jeszcze dwa lata na dostosowanie do rozporządzenia o standardach technicznych i sanitarnych, które z kolei reguluje, w ktorym miejscu i jakiego typu instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne muszą znajdować się w szpitalu.

Sprawna klimatyzacja to bezpieczeństwo pacjentów
– Zanieczyszczone urządzenia mogą być rezerwuarem groźnych bakterii, wirusów i grzybów. Zdarzały się przypadki, gdzie zakażeniom winna była nieoczyszczona klimatyzacja – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik GIS.

– Jej odpowiednie serwisowanie i odkażanie jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie przebywają najciężej chorzy lub pacjenci z obniżoną odpornością. Podczas kontroli inspektorzy pobierają próbki powietrza, dzięki czemu mogą stwierdzić nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania urządzeń klimatyzacyjnych – dodaje rzecznik.

I zaznacza, że klimatyzacja musi spełniać surowe normy nawet w szpitalnej pralni, aby nie zakażała bielizny, która następnie trafi do pacjentów.

Nowe przepisy, nowe koszty
W Szpitalu Wolskim w Warszawie klimatyzacja działa na bloku operacyjnym oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Serwisowanie tych urządzeń nie jest znaczącym kosztem dla szpitala, a przepisy projektowane przez resort środowiska nie wywołują w lecznicy żadnych obaw.

– Urządzenia są stale serwisowane. Każde z nich ma swoją książkę serwisową. Jeżeli wejdą nowe regulacje, szpital będzie się do nich po prostu stosował. Każda aparatura w naszej placówce jest serwisowana zgodnie z prawem, ponieważ nie sposób narażać pacjentów na niebezpieczeństwo – wyjaśnia nam Barbara Udrycka, rzecznik Szpitala Wolskiego.

Zwraca również uwagę, że należy zaczekać na szczegóły nowych rozwiązań, ponieważ dopiero wówczas można będzie prognozować ewentualny wzrost kosztów eksploatacji klimatyzatorów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH