Szpital przy Niekłańskiej: inne placówki bardziej potrzebują sprzętu WOŚP

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przekonuje, że są placówki w Polsce, którym aparat USG od WOŚP jest bardziej potrzebny niż im.

Zarząd Fundacji WOŚP z kolei uważa, że dyrekcji szpitala brakuje dobrej woli i zarzuca lecznicy złe wykorzystywanie otrzymanego wcześniej sprzętu.

W środę dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Warszawie poinformowała, że choć we wrześniu zeszłego roku szpital wyraził zainteresowanie ofertą WOŚP, to jednak w trosce o dobro pacjentów oraz maksymalną racjonalność wykorzystywania sprzętu przedstawił kilka wątpliwości zarządowi WOŚP.

„Szpital nie odmówił przyjęcia bezpłatnie nowoczesnego sprzętu USG, natomiast stał i stoi na stanowisku, że nieracjonalne jest przypisywanie tego typu urządzenia jedynie jednemu zakresowi działań. Tym bardziej, że odsetek pacjentów leczonych w naszym szpitalu, z podejrzeniem chorób nowotworowych, jest niewielki. Nasuwają się zatem wątpliwości czy uczciwe byłoby przyjęcie sprzętu, który nie byłby w pełni wykorzystywany” – napisano w oświadczeniu, które otrzymała w środę (6 stycznia) Polska Agencja Prasowa.

Jak tłumaczy dyrekcja, szpital zaproponował przyjęcie aparatury do oddziału pediatryczno-neonatologicznego, gdzie praktycznie każdy pacjent w procesie diagnostyczno-leczniczym ma wykonywane badanie USG, co mogłoby się wpisywać w proponowany przez Fundację profil diagnostyki przeciwnowotworowej. Wobec tego dyrekcja szpitala zwróciła się, do WOŚP, jako darczyńcy, z prośbą o wyjaśnienie i decyzję czy zaakceptuje ona przekazanie USG do działań diagnostycznych na oddziale neonatologii i pediatrii w takiej formule. Do dziś jednak szpital nie dostał odpowiedzi.

Fundacja WOŚP podkreśla natomiast, że lokalizacja miejsc, w których będzie prowadzony program wczesnej diagnostyki onkologicznej u dzieci, została opracowana przez zespół ekspertów, któremu przewodniczył konsultant krajowy ds. onkologii dziecięcej, prof. Jerzy Kowalczyk. Jej zdaniem wiele, z blisko 50 miejsc, w których pracować będą aparaty USG zakupione za środki XVII Finału, do tej pory nie posiada przychodni o profilu onkologicznym, nie jest to jednak koniecznością.

Fundacja WOŚP twierdzi, że szpital przy ul. Niekłańskiej zadeklarował chęć przyjęcia ultrasonografu, ale tylko na oddział noworodkowy, nie wiążąc tego ze zobowiązaniem do wykonywania badań wczesnej diagnostyki onkologicznej. Zdaniem Fundacji jest to decyzja niekorzystna dla rodziców i ich dzieci, tym bardziej, że szpital przy ul. Niekłańskiej posiada niezwykle wyspecjalizowaną ekipę lekarzy i personelu medycznego, świetnie przygotowaną do realizacji tego programu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH