Szpital pediatryczny WUM ma nowoczesną pracownię badającą omdlenia Diagnostyka omdleń u dzieci jest złożona. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Dzięki najnowszemu sprzętowi medycznemu w szpitalu pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego można badać - na najwyższym światowym poziomie - przyczyny omdleń u dzieci. Uroczyste otwarcie pracowni pionizacji nastąpiło w poniedziałek (5 września).

- Co roku do szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodu omdleń zgłasza się około 250 dzieci. Przyczyny mogą być różnorodne, często związane są z nieprawidłowym działaniem trudnego do diagnozowania autonomicznego układu nerwowego - podkreślił podczas otwarcia pracowni reprezentujący oddział kardiologii dr Tomasz Floriańczyk.

W pracowni dziecko kładzione jest na specjalnym stole, który można w sposób kontrolowany bezpiecznie przechylać do pozycji pionowej.

Rejestrując takie parametry jak tętno, ciśnienie tętnicze czy gazometria - i analizując je za pomocą odpowiedniego programu, lekarz może postawić szybką i dokładną diagnozę. Tuż obok znajduje się nowoczesna pracownia echokardiografii z aparaturą pozwalającą na badanie serca 3D w czasie rzeczywistym.

Dzięki właściwemu rozpoznaniu przyczyn omdleń znacznie zmniejsza się ryzyko związanych z nimi urazów.

Otwarcie Pracowni Testów Pionizacyjnych w nowoczesnym szpitalu pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury rozpoczyna realizację Programu Nowoczesnej Kardiologii Dziecięcej oraz Programu Zaawansowanej Małoinwazyjnej Chirurgii Dziecięcej. Oba programy to efekt długoletniej współpracy Samodzielnego Publicznego Szpitala Dziecięcego Klinicznego w Warszawie i Fundacji The Quo Vadis - Gavell Family Foundation.

- Fundacja Rodziny Pana Gavella przekazała Szpitalowi niemal 2,4 mln zł na wdrożenie programów, w tym szkolenia lekarzy i zakup sprzętu pozwalającego nam walczyć o życie - poinformował dyrektor szpitala, Robert Krawczyk.

- Cały mój zespół jest głęboko wdzięczny za wsparcie i za możliwość realizowania programu chirurgii małoinwazyjnej w naszym szpitalu - powiedział prof. Andrzej Kamiński, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej i Pediatrii, dziękując fundacji.

Na uroczystym otwarciu Pracowni Testów Pionizacyjnych obecni byli przedstawiciele ambasady amerykańskiej, prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezes The Quo Vadis - Gavell Family Foundation, Stefan M. Gavell wraz z rodziną i bliskimi. Wraz z dyrektorem szpitala uroczyście odsłonił tablicę upamiętniającą współpracę szpitala z Fundacją The Quo Vadis - Gavell Family Foundation założoną przez polskiego patriotę Stefana F. Gawła.

Urodzony w okolicach Krakowa Stefan F. Gaweł w czasie wojny walczył w lotnictwie polskim, francuskim i Royal Air Force, a następnie studiował ekonomię, nauki polityczne i filozofię na Oksfordzie (gdzie jako pierwszy w historii cudzoziemiec przewodniczył samorządowi studenckiemu). Uzyskał amerykańskie obywatelstwo i przez 30 lat pracował dla FAO - agendy ONZ.

Założona przez niego fundacja od lat zapewnia stypendia i pomoc medyczną polskim dzieciom. Za przekazane fundusze zostały kupione m.in.: pompy infuzyjne, narzędzia laparoskopowe, urządzenie do bezkrwawego usuwania migdałków, narzędzia chirurgiczne, nowoczesny stół operacyjny, kardiomonitory, a ostatnio 2 ultrasonografy i wyposażenie nowoczesnej pracowni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH