Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma nowoczesny rezonans Nowe urządzenie kosztowało ponad 6,7 mln zł. Ponad 5,1 mln zł wyłożyło Ministerstwa Zdrowia w ramach NPZChN Fot. PTWP

Nowoczesny rezonans magnetyczny, umożliwiający bardzo precyzyjne obrazowanie, pozwalające na dokładniejszą diagnostykę i terapię chorób nowotworowych, zainstalowano w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach.

Nowy rezonans ŚCO wykorzystuje w pracy siłę pola magnetycznego, o wartości trzech tesli - najwyższą z obecnie stosowanych w medycynie. Umożliwia ono dokładniejsze obrazowanie oraz większą rozdzielczość tkankową i przestrzenną obrazowanych struktur. To jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na świecie.

Jak podkreślił dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź, taki sprzęt jest szczególnie istotny w radioterapii.

- Obecnie radioterapia "widzi" guz, który napromieniamy podając jedną dawkę ustaloną na całą jego powierzchnię. Wiemy jednak z praktyki, że ukrwienie guza jest bardzo zróżnicowane, a w miejsce największego niedokrwienia, na środku guza, powinniśmy podać dawkę jak najwyższą. Ten rezonans to umożliwi, co przełoży się nie tylko na diagnostykę, ale jakość terapii - ocenił.

Wysoka rozdzielczość urządzenia, ma duże znaczenie w badaniu małych struktur, co jest istotne  głównie w diagnostyce guzów ośrodkowego układu nerwowego, trzustki, piersi, nowotworów głowy i szyi, jelita grubego oraz nacieków w obrębie gruczołu krokowego (bez konieczności użycia cewki doodbytniczej do badania).

Nowy rezonans umożliwi też dokładniejszą diagnostykę całego ciała, przy podejrzeniu chorób o wielu ogniskach w organizmie. Aparat pozwala także na ocenę mikrokrążenia w obrębie ognisk nowotworowych, co pomaga określić charakter zmian, stopień ich złośliwości i rozległości.

Nowe urządzenia pozwala na badanie pacjentów z wszczepionymi protezami, minimalizując ryzyko powstania zakłóconych obrazów. Ze względu na swoje ponadstandardowe gabaryty, umożliwia też zbadanie osób otyłych. Nie generuje hałasu, więc jest komfortowe dla pacjenta.

W ŚCO funkcjonowały dotąd dwa rezonanse magnetyczne, wykorzystywane - ze względu na dużą liczbę pacjentów - na trzy zmiany. Rocznie wykonywano na nich ok. 12 tys. badań.

Nowe urządzenie kosztowało ponad 6,7 mln zł. Ponad 5,1 mln zł wyłożyło Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Pozostałe środki potrzebne na zakup i montaż urzeczenia, pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i budżetu ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Organem prowadzącym szpital jest samorząd wojewódzki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH