Sprzęt i aparatura w szpitalach: czeka nas prawdziwa jakościowa rewolucja Janusz Szafraniec. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

W polskich szpitalach nakłady na sprzęt i aparaturę w poprzedniej perspektywie unijnej wyniosły w sumie 4,5 mld zł i spowodowały w nich wielkie zmiany. To jednak, jak podkreślali uczestnicy sesji "Aparatura i wyposażenie w jednostkach ochrony zdrowia" podczas XI Forum Rynku Zdrowia", dzisiaj jest historią. To co nas czeka w obecnej perspektywie finansowej, będzie prawdziwą rewolucją.

- Perspektywy wzrostu rynku wyrobów medycznych są ogromne. Na świecie wynoszą 10,8 proc. PKB światowego, a w Europie średnio 5,7 proc. Możemy stwierdzić, że nadążamy za światowymi i europejskimi trendami. W Polsce w tej chwili dostępna jest prawie każda technologia i aparatura - mówił Janusz Szafraniec, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Jak podawał, w latach 2014-2020 czeka nas wydatkowanie na ten cel 12 mld zł. Będzie to praktycznie trzykrotnie większa agregacja środków niż w poprzednim okresie. Jednocześnie dojdzie do zmiany struktury zakupów aparatury medycznej.

- Nie będą to już proste urządzenia, to będą całe skomplikowane, najnowocześniejsze systemy. Ich zakup wymusi pacjent, którego wymagania rosną i jest wyposażony w wiedzę, także dzięki dr Google – dodał prezes Szafraniec.

Jak podkreślał wiedza pacjenta przekłada się na interakcję z lekarzem prowadzącym, kreuje jego oczekiwania a tym samym rynek, jego konkurencyjność. Czasy, gdy pacjent trafia do określonego szpitala, bo nie ma innego wyjścia, mijają. Taka teza już dzisiaj jest błędna.

To pacjent zmieni rynek wyrobów medycznych, zmusi szpitale do wykorzystywania w leczeniu zaawansowanych wyrobów innowacyjnych, procedur mniej inwazyjnych, szybszych, bezpieczniejszych.

- Widać to chociażby na przykładzie dyrektywy transgranicznej i wykonanych poza granicami 3 tys. operacji okulistycznych. W ten sposób odpłynęło 9 mln zł z naszego rynku - mówił Szafraniec.

Jak podkreślała prof. Stanisława Golinowska, kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Zabezpieczenia Społecznego Collegium Medicum UJ, kiedy dyskutuje się o wydatkach na system zdrowotny, zazwyczaj dotyczy to wydatków bieżących, w których nie ma zawartej części inwestycyjnej.

- Wydatki na inwestycje w ostatnich latach bardzo wzrosły. Ich część to właśnie wyposażenie, aparatura finansowana z unijnych funduszy strukturalnych. Z ekonomicznego punktu widzenia, często w zakup tego sprzętu nie jest kalkulowane z dostatecznym horyzontem jego funkcjonowania w szpitalu. To są dodatkowe koszty, o których nie zawsze się pamięta - mówiła prof. Golinowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH