W Szpitalu Powiatowym w Kraśniku trwa spór, czyj tomograf będzie badał pacjentów

Przed ponad dwoma laty lubelska firma Tomed wygrała przetarg ogłoszony przez szpital w Kraśniku i miała badać pacjentów swoim tomografem komputerowym. 

Umowa zawarta z Tomedem przewidywała dziarżawę pomieszczeń pod tomograf. Firma miała płacić czynsz oraz wykonywać badania, za które z kolei miał płacić szpital.

Rok temu, po licznych perturbacjach z adaptacją pomieszczeń, odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie tomografu. W maju kilka osób zostało przebadanych bezpłatnie i od tej pory urządzenie stoi bezużytecznie, a chorzy z Kraśnika dalej jeżdżą na badania do Lublina.

Dyrekcja więc podjęła decyzję o zakupie własnego tomografu. Wcześniej założono nawet fundację, która zbierała pieniądze na jego zakup. Ponieważ zbiórka funduszy szła opornie, rozpisano przetarg na świadczenie usług przez firmę zewnętrzną.

Zakup tomografu przez szpital byłaby zwieńczeniem marzeń i szpitalnym sukcesem, gdyby nie fakt, że... Tomed nie chce zabrać swojego tomografu. Uważa, że dyrekcja szpitala w Kraśniku bezprawnie chce ich wyrzucić z pomieszczenia, w którym stoi tomograf.

Szpital uznała jednak, że ma takie prawo. Pomieszczenia Tomedu zostały więc przejęte i zabezpieczone, a umowa dzierżawy wypowiedziana. Na razie jednak nie ma gdzie postawić zakupionego przez szpital tomografu, gdyż w pomieszczeniu stoi tomograf firmy Tomed... Piotr Krawiec, dyrektor szpitala, zapewnia, że jeżeli Tomed nie zabierze tomografu, to zostanie zdemontowany i trafi do magazynu.

Właściciele Tomedu nie zamierzają zabrać swojego urządzenia. Uważają, że szpital działa niezgodnie z prawem i żądają pół miliona zł odszkodowania. Twierdzą, że podpisali umowę dzierżawy tych pomieszczeń do 2016 roku. Zapewniają przy tym, że wyprowadzą się z kraśnickiego szpitala tylko pod warunkiem, że dyrektor zapłaci im za tomograf i prace adaptacyjne.

Spór prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie. Na razie jednak pacjenci nie mają tomografu w Kraśniku, a szpital nie ma gdzie wstawić swojego sprzętu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH