Śląskie: nowy sprzęt dla neonatologii i okulistyki w Tychach

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach zaprezentował w poniedziałek (21 listopada) nowy sprzęt dla oddziałów neonatologii i okulistyki. Zakupiono inkubator transportowy z respiratorem przeznaczony do przewożenia noworodków oraz okulistyczny tomograf i laser.

Inkubator transportowy wyposażony w respirator, umożliwi przewożenie wcześniaków lub noworodków będących w ciężkim stanie z sali porodowej na oddział noworodkowy. - Zostanie wykorzystany do transportu wewnątrzszpitalnego, do przewożenia noworodków wymagających intensywnej terapii w pierwszych minutach życia - powiedział ordynator neonatologii w WSS nr 1 w Tychach dr Jarosław Groszko.

Po porodzie wcześniaka będzie można podłączyć do respiratora, "co umożliwi zastosowanie prawidłowego leczenia już w trakcie transportu" na oddział noworodkowy, który znajduje się w odległości ponad 120 m od sali porodowej. - Może się wydawać, że odległość jest niewielka, ale dla noworodka to sporo - dodał ordynator.

Oddział neonatologiczny leczy rocznie ok. 2 tys. noworodków, głównie w zakresie patologii noworodkowych, takich jak np. niewydolność oddechowa. - W niektórych przypadkach opóźnienie prawidłowego leczenia może przynieść negatywne skutki co do dalszego rozwoju dziecka - tłumaczył dr Groszko.

Inkubator kosztował 100 tys. zł. Za 200 tys. zł zakupiono tomograf (OCT) oraz laser okulistyczny nowej generacji dla oddziału okulistycznego. Aparatura będzie wykorzystywana do leczenia schorzeń siatkówki oka (m.in. zwyrodnienia, patologia naczyniowa). Z jego pomocą będzie można monitorować m.in. chorych na jaskrę.

Ordynator oddziału okulistyki dr Jacek Szendzielorz podkreślał, że konstrukcja tego tomografu pozwala na przeprowadzenie badań przy łóżku pacjenta.

 Rocznie w tyskim szpitalu wykonuje się około 1500 operacji np. zaćmy, jaskry, pourazowej rekonstrukcji narządów wzroku, odtwarzania siatkówki.

Nowy sprzęt dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach kosztował w sumie 300 tys. zł. Pieniądze na jego zakup przekazał Urząd Miasta w Tychach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH