Siedlce: nowoczesna radiologia - klisze do lamusa

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. dołączył do grona placówek medycznych wykonujących diagnostykę obrazową w wersji cyfrowej.

Wprowadzony w siedleckim szpitalu system radiografii cyfrowej pośredniej pozwala na zmianę nośnika informacji i odczytu obrazu radiologicznego. Nowoczesny serwer do archiwizacji badań umożliwia gromadzenie, szybkie przeszukiwanie i kopiowanie wyników.

Obraz uzyskany w badaniu tak ucyfrowionej radiologii jest dostępny na płycie CD dla pacjenta oraz w stacjach przeglądowych zarówno na oddziałach szpitalnych jak i w poradniach. Cyfrowe stacje diagnostyczne znajdujące się na bloku operacyjnym umożliwiają bezpośredni podgląd zdjęć rtg w czasie zabiegu.

- Wprowadzenie technologii cyfrowej pozwala na dokonywanie pilnych konsultacji obrazów na odległość. Łatwy dostęp do informacji medycznych zawierających wyniki badań umożliwia postawienie szybkiej diagnozy, a lepsza jakość obrazów medycznych umożliwia dokładniejszą ich analizę - mówi Przemysław Król, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

- Specjaliści zaraz po wykonaniu zdjęcia RTG mogą je zobaczyć w swoim gabinecie na ekranie monitora. Mając do dyspozycji zaawansowaną aplikację komputerową mogą je powiększać, zmienić kontrast i zaczernienie, zrobić niezbędne pomiary, wybrać obszar zainteresowania i przeprowadzić jego szczegółową ocenę - dodaje Król.

Nowoczesne technologie medyczne i powszechna informatyzacja niesie za sobą szereg korzyści. Pacjentom daje szansę na precyzyjniejszą diagnozę w skomplikowanych przypadkach i skrócenie czasu leczenia. Dla pracowników szpitala to mniejsze narażenie na kontakt z odczynnikami chemicznymi, a dla placówki niewątpliwe oszczędności.

Wprowadzenie teleradiologii w połączeniu z istniejącą od kilku lat szpitalną siecią informatyczną, spowodowało niemal całkowite wyeliminowanie klisz z obiegu dokumentacji medycznej.

Koszt wprowadzenia systemu radiologii cyfrowej wyniósł ponad 1,9 mln zł. Został on dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie pożyczki - ponad 1,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH