W Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu uruchomiony został jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych na świecie - urządzenie o nazwie PoleStar, które jest jedynym takim w Polsce i jednym z 12 w Europie.

W miniony czwartek (18 grudnia) przeprowadzona została za pomocą tego urządzenia pierwsza operacja. Poddany jej pacjent został zakwalifikowany do resekcji guza mózgu. Z uwagi na lokalizację guza - w pobliżu ważnych dla funkcjonowania chorego ośrodków - przeprowadzenie operacji wiązało się z dużym ryzykiem wywołania u chorego neurologicznych objawów ubytkowych. Dlatego postanowiono przeprowadzić zabieg operacyjny z użyciem aparatu (PoleStar N20) mającego możliwość wykonywania śródoperacyjnego badania rezonansu magnetycznego, zintegrowanego z systemem do neuronawigacji. Możliwość wykonania śródoperacyjnego badania MRI w trakcie zabiegu resekcji guza mózgu pozwoliło na dokładną ocenę doszczętności operacji z jednoczesnym zaoszczędzeniem ważnych dla funkcjonowania pacjenta struktur  mózgu.

Dzięki PoleStar oraz systemowi nawigacyjnemu, chirurdzy mogą zobaczyć operowane guzy mózgu nie tylko przed rozpoczęciem operacji, ale także w jej trakcie i po zakończeniu.  Przy pomocy wysokiej jakości obrazów neurochirurdzy z Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu mogą bardzo dokładnie zaplanować, jak najlepiej i najbezpieczniej dotrzeć do guza oraz jak usunąć go, nie naruszając zdrowych tkanek i innych struktur. Zdjęcia pomagają również upewnić się, zanim pacjent opuści salę operacyjną, że guz został usunięty w całości. W rezultacie, poddawani operacjom na otwartej czaszce pacjenci przechodzą mniej inwazyjne procedury, szybciej dochodzą do zdrowia i lepiej rokują na przyszłość. Teraz operacjom guza mózgu mogą być poddani nawet ci chorzy, u których wcześniej taki zabieg uważany był za bardzo ryzykowny.

Rezonans pozwala na większą precyzję zabiegu i zmniejszenie jego inwazyjności, co jest oczywistą korzyścią dla pacjenta. Wykorzystanie urządzenia może również prowadzić do obniżenia całkowitych kosztów leczenia przypadków neurochirurgicznych, wynikających z uzyskanej radykalności operacji, wydłużenia czasu pomiędzy wznowami oraz znacznej redukcji powikłań związanych z operacją.

Osiągnięcia współczesnej techniki medycznej stwarzają zupełnie nowe możliwości leczenia neurochirurgicznego, a od neurochirurga wymagają dodatkowej wiedzy informatycznej i biegłego posługiwania się skomplikowanymi systemami oprogramowania zainstalowanych na sali operacyjnej urządzeń. Nowoczesna sala operacyjna to, bowiem zaawansowana technika informatyczna i skomplikowane oprogramowanie. To także cały system wizualizacji pola operacyjnego, diagnostyki przed- i śródoperacyjnej oraz innych istotnych obrazów, np. z mikroskopu lub z całego pola operacyjnego. W tym celu możliwe jest wykorzystanie ekranów plazmowych łączonych w logiczne zespoły obrazowania lub instalowanych niezależnie. Integracja i dobrze opracowana kontrola nad systemami wizualizacji zapewniają również możliwości wykorzystania informacji z sali operacyjnej na potrzeby edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH