Rak porażony prądem, czyli o nowoczesnej metodzie leczenia nowotworów Dr Janusz Jaszczyński, specjalista urolog i chirurg ogólny w szpitalu św. Rafała w Krakowie

W Scanmed Szpitalu św. Rafała w Krakowie procedury z zakresu urologii wykonywane są od początku jego istnienia. Związany ze szpitalem zespół lekarski oprócz typowych, codziennych zabiegów rozwija i szczególnie interesuje się schorzeniami uroonkologicznymi, tj. rakiem stercza, nerki, pęcherza, jąder, prącia czy cewki moczowej.

Posiadany przez krakowską jednostkę nowoczesny sprzęt pozwala na leczenie nowotworów dróg moczowych metodami operacji otwartych, endoskopowych, w tym laparoskopowych. Odpowiednio od zaleceń medycznych małopolski szpital realizuje leczenie radykalne, również w sposób mini inwazyjny.

O jednej z takich małoinwazyjnych metod opowiada dr n. med. Janusz Jaszczyński, specjalista urolog, chirurg ogólny, konsultant w dziedzinie urologii w szpitalu św. Rafała w Krakowie.

Do czego tak naprawdę służy i jak działa Nanoknife?
NanoKnife zawiera w sobie komputerowo sterowany generator wysokiego napięcia, który wyzwalając w czasie milisekund zmienny prąd o napięciu 1500-3000V na skutek działania pola elektrycznego doprowadza do zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej i trwałego powstania nanoporów w błonie komórkowej, co prowadzi do ich obumarcia. Martwe struktury wydalane są w sposób naturalny przez układ chłonny.

Jest to zjawisko nietermiczne, wolne od ucieczki ciepła działające wyłącznie na elementy gruczołowe, czyli raka oraz gruczolaka stercza, pozostawiające nietknięte struktury nerwowe, mięśniowe i naczyniowe, co pozwala na zachowanie naturalnych funkcji organizmu takich jak trzymanie moczu, prawidłowa mikcja czy erekcja.

Dodatkowe zalety leczenia z zastosowaniem NanoKnife
Zabieg będący przezskórną techniką igłową wykonuje się w znieczuleniu ogólnym z dostępu przez krocze. Jego średni czas trwania wynosi od 90 do 120 minut, a kontrola usg endorektalnego z wykorzystaniem siatki lokalizującej przy pomocy stepera zapewnia prawidłową i precyzyjną lokalizację elektrod.

Chory przebywa w szpitalu średnio 2-3 dni, a cewnik utrzymywany jest 3-7 dni. Dodatkową korzyścią procedury jest to, że obok komórek nowotworu niszczona jest również łagodna tkanka gruczolaka stercza, co w konsekwencji kilku tygodni prowadzi zwykle do poprawy parametrów oddawania moczu tj. dynamiki strumienia i zmniejszenia zalegania moczu po mikcji.

Przeciwwskazania i postępowanie w leczeniu raka prostaty, a nawet trzustki
Przeciwwskazaniem do wykonania NanoKnife jest zaimplantowany u chorego z powodu arytmii kardiostymulator oraz metalowe implanty w ciele.

Ważne aby pamiętać, że w kwalifikacji i doborze metody leczenia w raku stercza powinien powinien uczestniczyć doświadczony uroonkolog.

Kontrola po zabiegu jest identyczna jak po innych sposobach leczenia, a w razie niepowodzenia można bez komplikacji zastosować postępowanie chirurgiczne, radioterapeutyczne, jak również można powtórzyć NanoKnife.

NanoKnife wykorzystywany jest również w naszym szpitalu do radykalnego leczenia małych guzów nerek, a ponadto jako metoda ratująca w lokoregionalnie zaawansowanym raku trzustki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH