Na brak dialogu z ze zdrowotnymi decydentami narzekają producenci wyrobów medycznych zrzeszeni w Izbie Polmed.

Zarzuty padły przy okazji oceny ustawy o wyrobach medycznych i obecnie toczących się prac nad jej nowelizacją. To, czego spodziewa się środowisko producentów, to zapisanie w nowej ustawie przepisów, które rozszerzą nadzór nad rynkiem wyrobów medycznych. Ustawa wiele mówi o nadzorze i wymaganiach wobec produktu w momencie jego wchodzenia do obrotu, ale milczy, gdy chodzi o kontrolę jego użytkowania i dbałości o stan urządzeń.

- Oczekujemy, że w nowelizowanej ustawie będzie to bardziej precyzyjnie zapisane – postuluje, doradca Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Dlaczego dla branży to takie ważne? Dostawcom wyrobów medycznych, podobnie jak wytwórcom leków, zależy na zachowaniu dobrego wizerunku, a to związane jest z dostarczeniem dobrego towaru i późniejszą kontrolą jego działania.

Zastrzeżenia wobec wyrobu nie muszą wynikać z przyczyn zawinionych przez producenta, ale mogą być efektem niewłaściwego użytkowania, nad którym nie był prowadzony właściwy nadzór, bo nie był wymagany przez ustawodawcę.

Bogdan Zacharski zwraca jednocześnie uwagę, że w ostatnich latach nastąpiły zaburzenia w komunikacji między środowiskiem dostawców a ustawodawcą:

- W przypadku procesu legislacyjnego, jesteśmy dopuszczani do głosu tylko w fazie oficjalnej konsultacji aktów prawnych. Nie dopuszcza się nas do głosu na etapie przygotowywania danego aktu. Resort postrzega wszelkie inicjatywy przedstawicieli branży bardzo podejrzliwie - dodaje Zacharski.

To właśnie, jego zdaniem, powoduje, że wielu „nieżyciowych” przepisów nie udaje się uniknąć. Urzędnicy, którzy są autorami ustaw, nie uczestniczą zawodowo w życiu gospodarczym i nie są w stanie dostrzec wielu rzeczy, które potem utrudniają prowadzenie działalności podmiotom, których ustawy dotyczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH