gloswielkopolski.pl/Rynek Zdrowia | 07-03-2017 19:38

Poznań: nowoczesny angiograf pozwala sprawniej wszczepić rozrusznik serca

W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu otwarto Pracownię Elektroterapii Serca z nowoczesnym angiografem. Nowy sprzęt oznacza większą precyzję zabiegów i większe bezpieczeństwo pacjentów.

Poznań: nowoczesny angiograf pozwala sprawniej wszczepić rozrusznik serca. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Nowoczesny angiograf kosztował ponad dwa miliony złotych. Połowa pieniędzy pochodziła ze środków programu Polkard, pozostała część z funduszy własnych szpitala.

Nowe urządzenie marki Siemens emituje o połowę mniejsze promieniowanie niż sprzęt dotychczas używany w szpitalu i dzięki zwiększonej rozdzielczości pozwala na uzyskanie obrazów wysokiej jakości.

Aparat posiada funkcję automatycznego rozpoznawania środowiska rezonansu i sam przestawia się w tryb umożliwiający przeprowadzenie badania. Ponadto chory otrzymał urządzenie zbierające dane z defibrylatora i przesyłające je do serwera. Dzięki temu lekarze mają wgląd do tych danych i w momencie zagrożenia mogą zareagować.

W Pracowni Elektroterapii Serca w Poznaniu przeprowadza się rocznie 720 zabiegów. Są to wszczepienia rozruszników serca, kardiowerterów, defibrylatorów oraz zabiegi leczenia powikłań i naprawiania szkód po wcześniej zaimplantowanych elektrodach.

Czytaj: www.gloswielkopolski.pl